Jak na jabber

Informace co a jak nastavit. Co a jak řešit.
Návody jsou postupně přesunovány na wiki.khnet.info

Moderátoři: Monty, Baracuda

Jak na jabber

Nový příspěvekod Baracuda » 21.07.2003 12:18:32

stará verze. novou čtěte zde: http://wiki.khnet.info/index.php/JABBER


Doufám, že už mnozí z vás postřehli, že monty zprovoznil na neptunovi jabber server (mnoho díků tobě... :lol: ) a ten by měl nahradit ne moc funkční Valid Chat. A abyste to měli jednoduší, napíšu vám tady pár drobných poznatků, jak s jabberem zacházet.

První co musíte udělat, je stáhnout si klienta. Zatím používáme Jajc, momentálně asi nejlepší jabberovský klient pro Windows. Nejvíce se momentálně osvědčila verze 8.110. Je na společném disku ve složce jabber (ftp://ftp.khnet.info nebo na http://jajc.ksn.ru, ostatní klienti viz http://www.jabber.cz, nebo http://www.jabber.org). Stáhněte si ho k sobě na disk. Výhodou je, že není potřeba instalovat. Spouští se souborem jajc.exe. Při prvním spuštění se vám zobrazí okno s nastavením účtu. Na to ovšem STORNO ... (kašlete, nějak to občas nefunguje).

A teď nastavení. Dole na liště v systray (vedle hodin) by měla být ikonka takového oranžového panáčka. To je Jajc (jabber). Ťuknutím na ní se dostanete do hlavního okna. Tam využijte ikonku žárovky (těžko říci, co představuje, že by "osvícení" uživatele?). Pro založení svého účtu zvolte Tools --> Accounts (nástroje, účty) --> Setup. Do pole name si dejte svoji přezdívku (to bude to před zavináčem ve vaší adrese). Vyplňte nějaké svoje heslo (password). Do pole server napište jabber.khnet.info a zaškrtněte políčko create new account (samozřejmě pouze v případě, kdy účet ještě nemáte). Vhodné je ještě v poli resource (zdroj) vybrat např. Home - to je doplňkový údaj k adrese a umožňuje ostatním rozpoznat, kde to máte spuštěné. Poté už jen klikněte na ok. Program se vás pravděpodobně opět zeptá na heslo - pro ověření, jestli jste si ho zapamatovali (a napsali) správně. Tím by jste měli mít vytvořen účet. Později si to prozkoumejte, je tam těch nastavení víc (ale zase né tolik, abyste to nepochopili ...).

Následně v tools--->language vyberte czech2 a dejte ok. Teď by část programu měla komunikovat česky (většina, úprava by monty).

Potom v menu nástroje -> nastavení si nastavte toto: na záložce zprávy zaškrtněte "zobrazit zprávu jako rozhovor" a "zobrazit čas ...", na záložce seznam vyberte jako akci na dvojklik "číst zprávu/rozhovor", na záložce popups zaškrtněte vše v bloku "zobrazovat události" (a dobré je i to nad ním - "vypnout popups v nevyrušovat"), na záložce security zaškrtnout to druhé - "automatické přijetí autorizace splňuje regexp" a vyplnit "jabber.khnet.info$", na záložce spec zaškrtnout "spustit při startu windows" a "tichý start".

Když si chcete někoho přidat postupujte takto. Opět ťukněte na ikonu žárovky. Tam na Add Contact. JID je ve formátu jmeno@jabber.khnet.info. Vy musíte nejdříve vědět, zda-li ten koho tam chcete přidat má hotový účet, a jaké si dal jméno při vytvoření účtu (viz výše). Takže např. když by jste chtěli přidat mě, tak do JID napíšete BaRacuda @ jabber.khnet.info do pole přezdívka si můžete dát libovolnou věc , kterou budete u daného člověka vidět v seznamu (jak se vám bude zobrazovat). Např. BaRacuda. Do pole skupina buď napište jméno skupiny ve které dotyčný bude. Např. KHNet. Dejte další (next pokud jste neaktivovali češtinu).
Pak je ještě třeba provést autorizaci. To se zobrazí člověku, kterého jste si chtěli přidat. On vás musí autorizovat. To samé musíte udělat vy, když si bude chtít někdo přidat vás. Autorizaci snadno pochopíte. Objeví se zpráva, že byla přijata autorizace a vy opět přes žárovku zvolíte authorize a jen ok (pokud nechcete daného člověka autorizovat tak nedáte ok... :twisted: ).

Dobře, až si vás někdo autorizuje, zobrazí se vám v seznamu v hlavním okně. S tím i jeho stav - připojen, odpojen atd. Bez autorizace je kontakt pořád zešedlý, psát mu ale lze.
Vy si také můžete nastavit stav. V hlavním okně je úplně dole napsáno třeba připojen, odpojen atd. Na to ťukněte a vyberte si ze seznamu. Samozřejmě lze vytvářet i vlastní hlášky (třeba Nerušit, koukám na ...).
Autorizaci lze také v nastavení programu automatizovat (na záložce security-zabezpečení) - buď prostě zaškrtnout Přijímat autorizace automaticky (tj. jakákoliv bude přijata), nebo Dle regexpu (hned pod tím) - tam stačí vyplnit "jabber.khnet.info$" (bez těch uvozovek) a budou automaticky přijatí pouze ti od nás.

Po založení účtu se vám pravděpodobně předvyplní nějaké kontakty. Je nutné je RUČNĚ požádat o autorizaci (jajc má v sobě chybku) - kliknout na ně pravým tl. myši a v menu vybrat Přítomnost/Požádat o autorizaci.

Teď někomu napíšeme. Dvojklikem na kontakt v seznamu mu napíšete zprávu. Prostě jen napíšete text a pak dáte nahoře poslat. Toť vše. Lepší varianta zprávy je chat. V seznamu v hlavním okně si ťukněte na člověka pravým tlačítkem a vyberte chat (v konfiguraci programu lze nastavit, aby byl chat implicitní akcí na dvojklik myší). Tím se budou zobrazovat všechny zprávy které jste napsali. Něco jako ICQ nebo YahooMessenger. Píše se do spodního pole a tlačítko poslat je dole napravo a je to jen ikonka na ikonou zámku.
Další z mnoha funkcí jabberu je groupchat. Je to něco jako xchat. V hlavním okně ťukněte na ikonu žárovky. Tam na join/create groupchat. Jako server conference.khnet.info. Místnost založíte tím, že napíšete její název, popis a můžete i heslo. Následně ok. Pokud se chcete připojit do existující místnosti ťukněte v poli místnost na seznam a vyberte si ji. Např. vietcong. Když si vytvoříte svoji místnost a budete chtít do ní někoho pozvat, stačí dát nahoře pozvat a vybrat si.

Dále je také možno si přidat svého avatara (to samé jako obrázek tady na fóru) V hlavním okně dejte tools-->avatar a tam nahrát (při stahováni jabberu jste si možná všimli, že tam je i složka gallery, kde jsou všichni avataři použití na tomto foru...) vyberte si obrázek a dejte uložit.

Vyplňte si také vCard: Tools -> personal vCard (osobní vizitka) - tam vyplňte vše, co chcete aby ostatní o vás věděli. Především jméno (je dobré vědět, s kým mám tu čest), emaily (libovolný počet) a v případě interních uživatelů ještě IP adresu osobního počítače (do poznámky). Vhodné je vědět zároveň pohlaví (a věk či foto :) ) dotyčné/dotyčného.


Ovládání jabberu je vcelku intuitivní a navíc díky češtině se dá celkem lehce pochopit. Složitější věci a konkrétní dotazy můžete buď směrovat na montyho (monty @ jabber.khnet.info - to je jeho JID... :idea: )) nebo na mě (BaRacuda @ jabber.khnet.info).

Sejdeme se na jabberu... :twisted:


No a poslední věc: server je volně přístupný i z venku a komukoliv. Nastavení Jabberu je ukládáno také na serveru, takže si klidně stáhněte klienta v Javě a provozujte na mobilu, nebo PDA. Jediné, co dělá problémy je, že nelze mít spuštěno více klientů naráz (Yahoo toho staršího automaticky odpojí, jabber ne).

Poznámka pro cizince: nejste-li členem KHnet.info, bude pro vás lepší využívat server www.jabber.cz.

Edited by Monty 5.8.2006
Protože nový Jabber server na Kixovi nám poskytl možnost přidat důležité uživatele hned po registraci, tak je každému novému uživateli přednaplněn jeho seznam členy rady a důležitými kontakty.

Tyto kontakty stačí pouze při připojení autorizovat.
Na každou skupinu stačí kliknout pravou myší a dát Presence, Subscriebe (Přítomnost, přihlásit).

Original by BaRacuda, edited by Ludvik, consulted by Monty
--------------------------------------
Jajc lze stáhnout také takto: www.khnet.info/jajc.exe
Češtinu takto: www.khnet.info/jajc_czech.zip - ten soubor stačí rozbalit do adresáře (složky) s programem a v nastavení language vybrat Czech2.
..::^-_-^::..

Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Uživatelský avatar
Baracuda
Hustej masér
 
Příspěvky: 531
Registrován: 17.06.2003 13:21:34
Bydliště: Slam

Zpět na Howto

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník