Návod: Jak testovat funkčnost sítě (v 1.02)

Informace co a jak nastavit. Co a jak řešit.
Návody jsou postupně přesunovány na wiki.khnet.info

Moderátoři: Monty, Baracuda

Návod: Jak testovat funkčnost sítě (v 1.02)

Nový příspěvekod ludvik » 22.09.2003 08:55:13

Otázka:
Pravidelne skoro kazdy den se stava, ze internet nejede (cca 15-30 minut) treba i nekolikrat za den. Co se tyce funkcnosti intranetu je to podobne, akorat s tim rozdilem, ze nekdy nejde takrka cely den. Tudiz nefunguje ani Jabber na komunikaci s ostatnimi a neni mozne se dostat ani na stranky www.khnet.info . Chci se proto zeptat, zdali maji ostatni podobne problemy se spojenim a nebo je to jen momentalni nestalost pripojeni okruhu masarka64. Predem dekuji za odpoved...

------------------------------
Odpověď:
Vážené dámy a pánové!

Musíte se naučit rozlišovat typ a místo výpadku. Takhle se může stát, že brečíte na špatném hrobě. Takže teď si přečtěte několik odstavců textu:

Vy, co jste připojeni přímo wi-fi kartou, tak pomocí ovládacího prográmku zjistěte, jak jste na tom se signálem (procento link quality a signal strench, nebo tak nějak). Je-li signál dobrý (řekněme v desítkách procent, raději nad 50), musíte hledat dál. Jste-li připojeni přes HW AP, tak v logu můžete zjistit, jestli je vůbec AP připojeno a jestli se co několik vteřin neodpojuje (známka problému se signálem).
Např. oblíbený problém antén-domadělků typu quad je, že se urve drát od konektoru. Pokud to je ten prostřední ("na čudlíku"), tak to často není ani na první pohled poznat.

Dalším stupněm je zjištění, jestli jste dostali správně přidělenou IP adresu: ve Win9x je to program winipcfg.exe - musíte mít jeden nebo více DNS serverů, nějakou výchozí bránu (tu si zapamatujte, za chvilku ji budete potřebovat), příponu DNS "khnet.info" a masku podsítě 255.255.255.224. Vypršení zapůjčení musí být minimálně za 24 hodin, pokud je méně, dostali jste "dočasnou" adresu, která má především omezený provoz na internet (pokud ho vůbec má). Ve Win2000 a výše stačí spustit z příkazového řádku program ipconfig s parametrem /all ("ipconfig /all", vlastníci wxp ať mě když tak upozorní na chybu). Z toho zjistíte ty samé parametry. Začíná-li adresa na 10.106. tak jste se vší pravděpodobností připojeni k nejbližšímu serveru správně.

Obnova IP adres z DHCP serveru (aneb v době bootu počítače nešel spoj) se provádí ve W9x v programu WinIpCfg tlačítkem "obnovit vše". V novějších windowsech je to řádkový příkaz "ipconfig /renew".

Dále můžete zkusit příkazem "ping IP_VYCHOZI_BRANA" (pro klienty masarka64 je to 10.106.4.65, pro masarka32 je 10.106.4.33). Objeví-li se řádky s nějakými časy (ve windowsech standardně 4 řádky, chcete-li více, tak ping -t IP), tak vám spoj na nejbližší server funguje. Pokud je to pod 10ms, tak je to velice dobré, při vytížení spoje může narůst až někam ke stovkám ms (to ale velice zřídka).

Teď zkusím popsat způsob zjištění funkčnosti celé trasy (popisovat to budu pro klienty masarky, ostatni to maji obdobné).
Předmluva: masarka je k neptunovi (tj. intranet.khnet.info, ftp, jabber, atd.) připojena dvěma směry - přes server "otec" a "mouse". Tyto dva servery již mají přímý spoj na neptuna. Vypadne-li masarce jeden směr, provoz se automaticky otočí přes druhý funkční.
Takže můžete "opingovat" otce i mouse ("ping otec" a "ping mouse"). Objeví-li se opět nějaké časy, jsou oba spoje v pořádku.
Pingování na neptuna už má tu (pro tenhle případ) negativní vlastnost, že nevíte kudy ten ping půjde, jestli přes otce, nebo mouse. To nám ale nemusí nijak zvlášť vadit, protože použijeme jiný příkaz: traceroute (překlad: trasování cesty). Takže příkazem (stále přes příkazový řádek!) "tracert neptun" (pozor! u micro$oftu je to opravdu tracert!) vyzkoušíme celou trasu k neptunovi. Měli by se objevit 3 řádky podobné pingu a popisující cestu k serveru - první bude masarka, pak mouse a nakonec neptun. Na každém řádku budou zároveň časy určující dostupnost jednotlivé "zastávky". Pokud se vám neobjeví mezi časy hvězdičky, tak je spoj až k neptunovi pravděpodobně v absolutním pořádku. Samozřejmě můžete zkusit rovnou "ping neptun", ale tohle vám řekne víc.

Místo "ping NEJAKE_JMENO" (platí i pro tracert) lze použít i číselné vyjádření:
neptun: 10.106.1.1
masarka: 10.106.4.1
otec: 10.106.3.1
mouse: 10.106.5.1
Pokud "ping JMENO" nefunguje, a "ping CISLO" ano, tak je někde problém s překladem adres (DNSkou). Další zkoumání tedy musíte provádět pomocí číselného vyjádření.

Pokud jste to vyzkoušeli až sem a vše je v pořádku, tak můžeme zkonstatovat, že veškeré spoje sítě khnet.info jsou v pořádku. Pokud neběží intranet.khnet.info, jabber, nebo ftp, tak to může být ještě závadou v software neptunu (monty něco vypnul a zapomněl to zase zapnout, apod.), nebo nějakou další duchařinou na trase (velké rušení, nebo "kousnutí" hardwarových AP, to pak pingy jakž takž chodí, ale ostatní provoz je tak líný, že je nefunkční).

No, a pokud funguje úplně všechno, jenom internet ne, tak můžete použít opět příkaz ping, ale jako parametr vyzkoušejte nějaké velké internetové servery, třeba seznam, atlas, idnes, atp. Velké servery proto, abysme mohli vyloučit chybu u nich. A vyzkoušet jich víc. Jestli "ping www.seznam.cz" funguje a "ping www.frantaomacka.cz" ne, tak za to může Fanda Omáčků a ne naše síť khnet.info.

Poznámka: příkazový řádek spustíte tak, že ho buď najdete v menu start mezi ostatními programy (ve Win2000 a výše ještě v příslušenství), nebo dáte ve start menu "spustit", napíšete "command" a stisknete enter.
Winipcfg.exe se spouští rovnou ze start menu "spustit", je to samostatný okénkový program.

Tyhle příkazy nikomu neublíží, takže si s nima můžete hrát do alelůja, ať víte, jak to má fungovat při klidovém stavu a jak při večerním vytížení.
Zjistíte, že milisekundy při velkém provozu narůstají a při klidu zase klesají (cca 3ms na spoj v ideálním stavu). Zkuste třeba tracert www.linux.org, nebo www.microsoft.com. Docela zajímavé údaje, kudy všudy to běhá ...

Poznámka pro PanelNety:
Vy, co jste připojeni klasickým ethernetem (drátem) přímo k serveru máte na síťové kartě takovou diodu, indikující připojenost (link). Může se stát, že upadne (nebo je přestřižen, apod.) kabel mezi switchem a vámi, takže spojení nefunguje (tj. ledka nesvítí). Problém je, když upadne kabel mezi serverem a switchem. Pak to vypadá, jako že to funguje, ale nefunguje - poznáte to tak, že nejde provoz nikomu u vás v paneláku, ale ostatním ano (musíte holt použít telefon, nebo vlastní nohy).
Řešení tohoto problému je pouze jedno - sehnat správce serveru, ať se na to podívá a kabel zase zastrčí zpět. (stačí, když spadne klubko jiného drátu mezi datové, že monty:-))
Také je možné, že se switch zakousnul - stává se to především při problémech s elektřinou (houpání). Stačí switch na půl minuty vypnout - musíte to ovšem oznámit "nadřízenému" správci.

A pokud vám něco není jasné, tak se ptejte. Pokud to nebude každých pět minut, tak vám nikdo hlavu neutrhne. A pokud to bude přes diskuzní skupinu, tak už vůbec ne.
Už Lenin říkal, Učit se, Učit se, Učit se. Nebo: žádný učený z nebe nespadl.
To sice už Lenin netvrdil, ale stejně je to pravda.

P.S.: tento návod hodlám občas upravovat, takže ho sledujte pravidelně.

-----
update

1) masarka již není připojena k neptunovi dvěma hopy dvěma směry v pásmu 2,4GHz, ale pouze jedním (zatím) v pásmu 5,8GHz přímo k serveru KIX, což je nejhlavnější server - především internetová brána. Teprve přes něj se lze "dostat" na ostatní servery (kromě mašinky).
Vyzkoušejte si to ...

2) informace o přidělení adres adres již neplatí - DHCP se používá pouze na největších serverech a pouze uvnitř panelákové sítě. Vám přidělené IP adresy jsou uvedeny na Potvrzení o přijetí do Sdružení.
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Místopředseda, Site admin
 
Příspěvky: 1974
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Zpět na Howto

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron