kolik sežere AP?

Kecání o tom, co se nikam nevejde, nebo nikam nevede.

kolik sežere AP?

Nový příspěvekod Seven » 10.01.2007 17:00:20

Přítel nechal doma taky udělat net přes wifi (nemluvím o KH), dostali na střechu anténu, AP k tomu, a u toho AP je prý na zdroji napsáno 50-70W. Napájené je to přes ethernet. Teď se děsí, že to sežere moc elektriky. Jakou to může mít reálnou spotřebu? Chtěl vědět ode mě, kolik spotřebuje Bart, ale to taky netuším, tak jsem mu moc nepomohla.
Uživatelský avatar
Seven
Ničitel klávesnice
 
Příspěvky: 382
Registrován: 23.02.2004 17:25:02

Nový příspěvekod ludvik » 10.01.2007 17:49:34

Ještě jsem neviděl, aby byl na externím zdroji údaj ve watech.

U ovislinku je to myslím okolo 10-15W a to ještě ve špičce (většinou to nedělá nic).

Wrap (tj. bart) je napájený zdrojem 18V 1.5A (snad moc nekecám, píšu to z hlavy) - jednoduché počty, cca 30W. Ale opět platí to, že většinu času se nudí (naprostou většinu proudu sežerou wifi karty), tj. můžeš počítat cca 15W. Odhadoval bych to tak na pade měsíčně.

Nějaký exaktní měření různých zařízení prováděl nostromo, někde na fóru k nalezení to bude.
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Nový příspěvekod Joesek » 11.01.2007 00:25:14

taky trochu zalezi i na tom jak kvalitni ten zdroj je (trafo, usmernovac), ten wrap si klido veme kratkodobe i 50W.

pro seven: heled pises ze na zdroji apcka je 70W a zaroven ze je napajeny pres ethernet, kdyby bylo napajeny ethernetem tak nema zdroj ne? navic podle me 70W je na ethernet trochu moc.

Hōra ruit!
...memento mori
Uživatelský avatar
Joesek
Hustej masér
 
Příspěvky: 643
Registrován: 17.06.2003 22:52:04
Bydliště: |<|-|

Nový příspěvekod Monty » 11.01.2007 01:08:54

Ludva: Wrap, 18V, 1A - 18W

Joesek: jak to myslíš? Když má zdroj max 18W, tak si může vzít 50? To už pak ale svítí, ne? Nebo je na to nějaké exaktní vysvětlení?

Seven: 70W nebere ani Alcoma, a to už je pořádná mašina. Mimochodem, u tebe je to 2x18W + 10W (myslim) switch, tedy nějakých 120 měsíčně max.
Jak píše ludva, je to špičkový výkon, tedy takový, který nastane, když zařízení jede naplno, což nastane výjimečně.

Neptun bere cca 80-90W (měřeno přes UPS).
Když musíš, tak musíš...
Uživatelský avatar
Monty
Předseda, site admin
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 16.06.2003 21:42:18
Bydliště: Kutná Hora

Nový příspěvekod ludvik » 11.01.2007 08:59:44

joesek: napájení po ethernetu znamená, že tu elektriku honíš v nevyužitých drátech eth kabelu (pasivní, námi používaná varianta), takže zdroj tam je, jenom ne přímo u zařízení. Jinak to nejde - v těch drátech jdou jenom "data", není možnost tím nic napájet.

Pokud je na zdroji 18V/1A, tak si wrap prostě 50W vzít nemůže. Ledaže by ten štítek kecal (myslím, že kecá, to jo - ale opačným směrem). Něco jiného jsou ztráty v tom zdroji (neboli účinnost). Ale jestli to dobře počítám, tak by to vycházelo na 36% což je dle mě naprostá blbost.
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Nový příspěvekod Joesek » 11.01.2007 18:34:50

no jasně wrap ne, špatně jsem to napsal, veme si ho ale ten zdroj ne?(pokud je externí)- naky ztráty v trafu(přemagnetování + v železe a vinutí) něco na usměrnění a něco na stabilizátoru. seven zajimalo kolik jí to žere celkově a podlě mě je celkově to co si veme zdroj jako krabička, a co leze na sekundáru jí je fuk. to ve škole jsme stavěli stabilizovanej zdroj se zenerkou a tam kdyš jsem blbě navrhnul zenerku tak účinnost nebyla zrovna dobrá. tady v tom ale asi zenerka nebude, je tam nákej IO (78xx) asi...ten wrap je taky napajenej ethernetem? bo jak? ja žil v domnění že je-li to napajeny ethernetem tak už žádnej zdroj zařízení nemá a vše obstarává druhá strana...
obecně ale, všechny i vypnuté (stand by) spotřebiče "žerou" víc než si myslíme.

Hōra ruit!
...memento mori
Uživatelský avatar
Joesek
Hustej masér
 
Příspěvky: 643
Registrován: 17.06.2003 22:52:04
Bydliště: |<|-|

Nový příspěvekod ludvik » 11.01.2007 20:03:20

Joesku, já ti věřím, že to myslíš dobře. Ale rovnice 50 - 18 = 32 je poměrně jasná a jednoduše vyřešitelná. A jistě každý rozumí, že je ale logicky nesmyslná ...
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Nový příspěvekod Czernobyl » 17.01.2007 17:40:20

Joesku pokud bys dokázal aby se o napájení starala druhá strana, tak si tykáš s pánem co nosí jméno William Gates III :wink:
Tu technologii zkoumaj už celkem dlouho, zatím bezúspěšně :cry: si to vem, už nikdy bys slova "nabíječka na telefon" neslyšel :D

PS: Ja myslel že študuješ na prumce ... místní. ono ne?
Uživatelský avatar
Czernobyl
Člen rady, admin, rypouš sloní
 
Příspěvky: 694
Registrován: 12.11.2003 22:22:56
Bydliště: MARS

Nový příspěvekod Joesek » 17.01.2007 22:33:58

Czernobyl píše:Joesku pokud bys dokázal aby se o napájení starala druhá strana, tak si tykáš s pánem co nosí jméno William Gates III :wink:
Tu technologii zkoumaj už celkem dlouho, zatím bezúspěšně :cry: si to vem, už nikdy bys slova "nabíječka na telefon" neslyšel :D

PS: Ja myslel že študuješ na prumce ... místní. ono ne?

hehe, jde o to co si představuješ pod tim pojmem napajení z druhě strany. ode mě to bylo myšleno směrem k swichi, tam snad naky utpcko vede ne :D? vim o tom akorat ze je treba jina rj-45ka. nijak vic sem tohle nestudoval...
jak tak na to koukam ale tak je to řešeny uplně jinak než sem si myslel. on je k napajeni ethernetem potřeba slučovač kde se misi sit s napajenim :oops:. takze ono si to neumi vzit primo z nejaky specialni (PoE) sitovky ktera by třeba brala štávu ze zdroje v pc, nebo ho nak ziskavala ze sbernice... no to je pekny:)
jinak jeste ludvo puvodne si psal vic amperu a ja 50w uvazoval pro malinko jiny zarizeni asi...

Hōra ruit!
...memento mori
Uživatelský avatar
Joesek
Hustej masér
 
Příspěvky: 643
Registrován: 17.06.2003 22:52:04
Bydliště: |<|-|

Nový příspěvekod Monty » 18.01.2007 08:45:27

To je snad jedno odkud se to bere ne?

Pokud to půjde přes PC, tak se zase zvýší odběr PC zdroje, nebo se pletu?
Nehledě na to, že to ostatním lidem pojede jen, když bude moje PC zapnuté :-D
Když musíš, tak musíš...
Uživatelský avatar
Monty
Předseda, site admin
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 16.06.2003 21:42:18
Bydliště: Kutná Hora

Nový příspěvekod dalicros » 18.01.2007 11:12:17

mno je fakt, ze existujou zarizeni co poskytujou PoE primo z rozhrani, ale i u nich je to reseny stejne, akorat slucovac je uvnitr(napriklad tady : http://www.foundrynet.com/products/enterprise/agg-bb-l23/fi-superx.html

co se tyce sitovky do kompu, ktera by primo davala PoE, tak nejspis nekdo neco takovyho delat bude, ale neprijde mi to jako stastny ... urcite by to muselo mit pridavny napajeni ze zdroje, navic by tu vzniknul celkem problem pokud by to mel neznalej uzivatel a pichnul takovou kartu napr. do gigovyho switche ... :idea:

2 pepa : pokud chces vedet neco o PoE staci trosku hledat :wink: http://poweroverethernet.com/ trvalo to par vterin :wink:

2 Monty : mozna by slo tohle pouzit na obile az se bude predelavat, preci jenom tech zdroju tam je uz celkem moc ...
Uživatelský avatar
dalicros
Hodný pán s kloboukem
 
Příspěvky: 622
Registrován: 25.01.2004 14:03:17
Bydliště: Baron von Zhidenitz

Nový příspěvekod ludvik » 18.01.2007 11:19:45

dalík: switche mají oddělovací trafa. nemělo by jim to ublížit.

IEEE 802.3af je bohužel oficiální norma pro POE. A funguje jinak, než pasivní varianta používaná wrapem. Takže je to nepoužitelný ... ale např mikrotiky to umí (ale zase je zatím nepoužíváme).

joesek: psal jsem jenom jednu amperáž ... pouze monty mě opravil. A svůj názor "wrap si lízne 50W" jsi pronesl v době, kdy jsi věděl můj údaj 18V/1.5A. To jen tak pro pořádek :-)
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Nový příspěvekod Monty » 18.01.2007 12:17:30

Dalik: ten switch je pěknej, ale pouští nahoru pravých 48 myslím, a ten konvertor asi do našich krabic nezavřeme.
Když musíš, tak musíš...
Uživatelský avatar
Monty
Předseda, site admin
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 16.06.2003 21:42:18
Bydliště: Kutná Hora

Nový příspěvekod ludvik » 18.01.2007 15:50:04

Tak mi to nedalo, a prostudoval jsem si to poe. Nakonec jsem měl pravdu pouze z části (a tu jsem vám stejně neřekl).
Pouští tam 48V, což je náš největší problém, wrap tolik nezvládne.

Existují dva módy - jeden jede po datových párech a ten druhý po těch nevyužitých (v případě 100Mbit). Než se zeptáte, jak to může chodit po datových - je tam stejnosměrný napětí (plus na jednom páru a mínus na druhém) a ethernet chodí jako "rozdílové" v rámci páru, tj. stejnosměrná složka mu nemůže vadit.

Nějak nechápu, jestli ty módy lze přepínat softwarově na tom switchi, pak by šlo vymyslet nějaký jednoduchý převodníček.

Podle mě ale bude větší problém v tom, že ten dlink dává max okolo 15W na port, což by mohlo být teoreticky málo. A ten "převodník" logicky ještě míň - 12W (1A na 12V). Ale fyzicky si myslím, že by se k wrapům vešel ... zvlášť kdyby se vyndal z pixly.
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Nový příspěvekod nostromo » 18.01.2007 21:55:02

ludvik píše:Pouští tam 48V, což je náš největší problém, wrap tolik nezvládne.


48V to tam pouští kvůli tomu, aby tekl skrz dráty nižší proud, a tím pádem aby byl menší úbytek napětí na vedení a v přechodech konektorů. Také kvůli tomu, aby tolik netopily konektory vlivem přechodových odporů.
Funguje to tak, že POE zařízení dole do drátů pouští těch 48V, a nahoře se to snižuje na napětí potřebné pro napájení zařízení. Např. na 9V u Ovislinku, 5V, 12V, atd. Prostě, na tolik, kolik je potřeba pro to dané zařízení. To snížení napětí má POE už v sobě. Te potřeba jenom koupit správný typ.

Jestli je na napájecím adaptéru napsáno, že dává např. 18V 1A, tak to znamená, že je schopno tento proud dávat trvale, bez toho, aby došlo k poškození adaptéru. Takže jestli výrobce použil takový adaptér k napajení svého zařízení, tak si je jistý, že to ten adaptér vydrží, a neshoří. Předpokládal bych, že zařízení bude mít trvalý odběr tak max. 700mA, spíš bych to tipöval okolo 300-500mA. Takže 18V * 0,7A=12,6W účinnost tak okolo 70%= 18W * 24hod=0,432kWh/den * 30=12,96kWh/měsíc * 3,6Kč/kWh= 46,60Kč/měsíc
Nostromo
Uživatelský avatar
nostromo
Hustej masér
 
Příspěvky: 585
Registrován: 21.06.2003 12:41:26

Další

Zpět na Offtopic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron