Vypadá to u vás na vánoce u popelnic podobně?

Kecání o tom, co se nikam nevejde, nebo nikam nevede.

Nový příspěvekod Kocour » 31.12.2007 19:44:39

King píše:
gigous píše:
Seven píše:To je síla... u nás (v KH) se odpad netřídí, poněvadž v centru to jaksi není kam nosit, ale co jsem se přestěhovala do Brna, třídím vzorně :) Kontejnery mám kousek, těch pár kroků navíc ráda udělám. Jestli je to co k čemu, nebo jestli to po svozu někde nasypou na jednu hromadu, to netuším a asi bych s tím stejně nemohla nic moc udělat.


jsi uvědomělá občanka. třiď a o nic se nestarej, strana a vláda se ti za to jistě odmění.


Podle mě jde o vlastní svědomí. Přesto že třídíme tak produkujeme mnoho odpadu. Není to o vládě je to o přesvědčení.


Spíš bych řekl že je to životním stylem, než přesvědčením.
Nic není tak malé, aby vám to nemohlo přerůst přes hlavu.
Uživatelský avatar
Kocour
nadposkok
 
Příspěvky: 254
Registrován: 22.04.2006 12:34:17

Nový příspěvekod gigous » 02.01.2008 13:46:16

jo tak ono to došlo už tak daleko, že je to přesvědčením? a pro někoho dokonce i životním stylem? koukám, že strana a vláda to má dobře promyšlené. akorád si neuvědomujete, že to nejste vy kdo produkuje odpad, ale výrobci. a ti by měli být zodpovědní za likvidaci/recyklaci "odpadu". u elektrospotřebičů to už tak funguje, bohužel to platíme my z vlastní kapsy. uvítal bych páky co by donutily výrobce čehokoli více využívat vratné obaly.
Uživatelský avatar
gigous
Hustej masér
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19.11.2005 15:29:11
Bydliště: KH

Nový příspěvekod Monty » 02.01.2008 14:27:45

gigous píše:jo tak ono to došlo už tak daleko, že je to přesvědčením? a pro někoho dokonce i životním stylem? koukám, že strana a vláda to má dobře promyšlené. akorád si neuvědomujete, že to nejste vy kdo produkuje odpad, ale výrobci. a ti by měli být zodpovědní za likvidaci/recyklaci "odpadu". u elektrospotřebičů to už tak funguje, bohužel to platíme my z vlastní kapsy. uvítal bych páky co by donutily výrobce čehokoli více využívat vratné obaly.


Nevím, kde žiješ, ale já jako producent odpadu (obaly při renovaci cartridgí), platím za každý vyprodukovaný obal poplatek Ekokomu a to samé platí jak za obal u ledničky, tak za obal u salámu. Také každý z nás platí poplatek za likvidaci elektrospotřebičů a ještě navíc platí každá osoba včetně mimin za odvoz odpadu, myslíš, že to je málo?
Když musíš, tak musíš...
Uživatelský avatar
Monty
Předseda, site admin
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 16.06.2003 21:42:18
Bydliště: Kutná Hora

Nový příspěvekod gigous » 02.01.2008 16:10:02

Monty píše:
gigous píše:jo tak ono to došlo už tak daleko, že je to přesvědčením? a pro někoho dokonce i životním stylem? koukám, že strana a vláda to má dobře promyšlené. akorád si neuvědomujete, že to nejste vy kdo produkuje odpad, ale výrobci. a ti by měli být zodpovědní za likvidaci/recyklaci "odpadu". u elektrospotřebičů to už tak funguje, bohužel to platíme my z vlastní kapsy. uvítal bych páky co by donutily výrobce čehokoli více využívat vratné obaly.


Nevím, kde žiješ, ale já jako producent odpadu (obaly při renovaci cartridgí), platím za každý vyprodukovaný obal poplatek Ekokomu a to samé platí jak za obal u ledničky, tak za obal u salámu. Také každý z nás platí poplatek za likvidaci elektrospotřebičů a ještě navíc platí každá osoba včetně mimin za odvoz odpadu, myslíš, že to je málo?


jsi nepochopil moji myšlenku. nikoli ty, ale výrobce je producentem odpadu. samozdřejmě, když to prodává, nenazýváme to odpadem, ale výrobke či zbožim. ty jsi jen uživatel/spotřebitel. po skončení životnosti se z toho stává regulérní odpad. ale tím odpadem to je de fakto už v době vzniku. proto by za likvidaci měl nést odpovědnost výrobce. co se týče odvozu odpadu, to je kapitola sama pro sebe. rozhodně to není spravedlivý systém. a cena? to je otázka
Uživatelský avatar
gigous
Hustej masér
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19.11.2005 15:29:11
Bydliště: KH

Nový příspěvekod Monty » 02.01.2008 16:24:49

Nevím, kdo koho nepochopil.

Každý výrobce už teď PLATÍ za odpad už při výrobě.
Vybírá to Ekokom.
Když musíš, tak musíš...
Uživatelský avatar
Monty
Předseda, site admin
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 16.06.2003 21:42:18
Bydliště: Kutná Hora

Nový příspěvekod chal » 03.01.2008 00:35:39

gigous píše:jo tak ono to došlo už tak daleko, že je to přesvědčením? a pro někoho dokonce i životním stylem? koukám, že strana a vláda to má dobře promyšlené. akorád si neuvědomujete, že to nejste vy kdo produkuje odpad, ale výrobci. a ti by měli být zodpovědní za likvidaci/recyklaci "odpadu". u elektrospotřebičů to už tak funguje, bohužel to platíme my z vlastní kapsy. uvítal bych páky co by donutily výrobce čehokoli více využívat vratné obaly.


Přesně tak jak říká monty, naše firma platí za každý dovezený gram potencionelního odpadu ekokomu čtvrtletní poplatky, a podle tvé myšlenky si neumím představit jak každý měsíc posílám z5 do Itálie, Slovinska, Belgie nebo Rakouska haldu vratnejch krabic či plastovejch kanystrů...Ale jestli vymyslíš lepší systém budu první kdo ti přijde zatleskat...
Uživatelský avatar
chal
Přispěvovatel
 
Příspěvky: 211
Registrován: 04.12.2007 12:47:21

Nový příspěvekod ludvik » 03.01.2008 10:55:36

Četl jsem studii, myslím z německa. Tam přišli na to, že vratné obaly jsou pouze krásná věc pro oko ekologa ... ale ve skutečnosti jsou pro přírodu škodlivější, než jednorázové. Moc si to nepamatuju, ale větší náklady na dopravu, skladování, čištění chemikáliema, výroba. PET flaška z toho vyšla prostě lépe ...
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Nový příspěvekod Monty » 03.01.2008 11:35:26

ludvik píše:Četl jsem studii, myslím z německa. Tam přišli na to, že vratné obaly jsou pouze krásná věc pro oko ekologa ... ale ve skutečnosti jsou pro přírodu škodlivější, než jednorázové. Moc si to nepamatuju, ale větší náklady na dopravu, skladování, čištění chemikáliema, výroba. PET flaška z toho vyšla prostě lépe ...


Hlavně když PETku dobře recykluješ, tak z nich postavíš i barák
Když musíš, tak musíš...
Uživatelský avatar
Monty
Předseda, site admin
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 16.06.2003 21:42:18
Bydliště: Kutná Hora

Nový příspěvekod chal » 03.01.2008 11:48:46

Nicméně, mám známého ze Dvora Králové, který tam PETky vyrábí a vyfouknutí jedný flašky vyjde cca na 20 haléřů - kolik by asi stálo čištění a znovuzařazení do oběhu?
Uživatelský avatar
chal
Přispěvovatel
 
Příspěvky: 211
Registrován: 04.12.2007 12:47:21

Nový příspěvekod Monty » 03.01.2008 11:55:52

chal píše:Nicméně, mám známého ze Dvora Králové, který tam PETky vyrábí a vyfouknutí jedný flašky vyjde cca na 20 haléřů - kolik by asi stálo čištění a znovuzařazení do oběhu?


Zase na druhou stranu, ta ropa, co se na to spotřebuje, už nenaroste
Když musíš, tak musíš...
Uživatelský avatar
Monty
Předseda, site admin
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 16.06.2003 21:42:18
Bydliště: Kutná Hora

Nový příspěvekod ludvik » 03.01.2008 12:03:13

Jenže roztavit pet flašku a udělat novou je poměrně laciné. A jde to furt dokolečka. Nebo z ní uděláš třeba ponožky ... A taky ji zmuchláš do malého prostoru ... to se sklem neuděláš.
Sklo asi na rozdíl od ropy nedojde, jenže taky je nelze používat donekonečna - fyzicky nevydrží (prý tak třikrát). Takže po drahém vyčištění jde na recyklaci - a výroba skla je energeticky náročná.

Věřím tomu, že výpočet rentability a ekologické náročnosti těchto dvou způsobů je velice náročný, zvlášť díky "druhotným" vlivům. A ještě dlouho se tyto dvě skupiny budou hádat ...
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Nový příspěvekod Seven » 03.01.2008 16:22:44

gigous píše:
Seven píše:To je síla... u nás (v KH) se odpad netřídí, poněvadž v centru to jaksi není kam nosit, ale co jsem se přestěhovala do Brna, třídím vzorně :) Kontejnery mám kousek, těch pár kroků navíc ráda udělám. Jestli je to co k čemu, nebo jestli to po svozu někde nasypou na jednu hromadu, to netuším a asi bych s tím stejně nemohla nic moc udělat.


jsi uvědomělá občanka. třiď a o nic se nestarej, strana a vláda se ti za to jistě odmění.


A když se tak pěkně čílíš, občane, tak mi řekni, co bych v takovém případě asi mohla dělat? Jít se přivázat na vrata sběrného dvora? Moje schopnost bezvýznamného jedince ovlivnit světovou ekologickou rovnováhu končí u toho žlutého kontejneru...
Uživatelský avatar
Seven
Ničitel klávesnice
 
Příspěvky: 382
Registrován: 23.02.2004 17:25:02

Nový příspěvekod nostromo » 03.01.2008 21:18:57

ludvik píše:Četl jsem studii, myslím z německa. Tam přišli na to, že vratné obaly jsou pouze krásná věc pro oko ekologa ... ale ve skutečnosti jsou pro přírodu škodlivější, než jednorázové. Moc si to nepamatuju, ale větší náklady na dopravu, skladování, čištění chemikáliema, výroba. PET flaška z toho vyšla prostě lépe ...


Nám kdysi na exkurzi v pivovaru tvrdili, že nákup nové pivní lahve vyjde levněji, než její umytí. :cry:
Nostromo
Uživatelský avatar
nostromo
Hustej masér
 
Příspěvky: 585
Registrován: 21.06.2003 12:41:26

Nový příspěvekod gigous » 03.01.2008 22:25:26

Seven píše:
gigous píše:
Seven píše:To je síla... u nás (v KH) se odpad netřídí, poněvadž v centru to jaksi není kam nosit, ale co jsem se přestěhovala do Brna, třídím vzorně :) Kontejnery mám kousek, těch pár kroků navíc ráda udělám. Jestli je to co k čemu, nebo jestli to po svozu někde nasypou na jednu hromadu, to netuším a asi bych s tím stejně nemohla nic moc udělat.


jsi uvědomělá občanka. třiď a o nic se nestarej, strana a vláda se ti za to jistě odmění.


A když se tak pěkně čílíš, občane, tak mi řekni, co bych v takovém případě asi mohla dělat? Jít se přivázat na vrata sběrného dvora? Moje schopnost bezvýznamného jedince ovlivnit světovou ekologickou rovnováhu končí u toho žlutého kontejneru...


Já myslím, že tvoje schopnost bezvýznamného jedince ovlivnit světovou ekologickou rovnováhu končí u volební urny.
Uživatelský avatar
gigous
Hustej masér
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19.11.2005 15:29:11
Bydliště: KH

Nový příspěvekod Monty » 03.01.2008 22:29:40

gigous píše:
Já myslím, že tvoje schopnost bezvýznamného jedince ovlivnit světovou ekologickou rovnováhu končí u volební urny.


sorry, ale co pomůže, když si všichni zvolíme zelené?
Když musíš, tak musíš...
Uživatelský avatar
Monty
Předseda, site admin
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 16.06.2003 21:42:18
Bydliště: Kutná Hora

PředchozíDalší

Zpět na Offtopic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron