Robotika a kybernetika...

Kecání o tom, co se nikam nevejde, nebo nikam nevede.

Nový příspěvekod Monty » 15.04.2008 17:02:18

Neolker píše:
King píše:Neolkrův zájem o tohle téma neodsuzuji ale myslim že znalosti automatizace v jeho případě by KHnet mohl využít jinak. Kdyby teda chtěl.


Tak pro KHnet klidně udělám něco navíc a rád. A co by se mohlo například využít ze znalosti automatizace? :wink:


Opravdu stačí pouze malé auto s většími koly, které utáhne vlasec a kdyby mělo kameru, no bomba.
Když musíš, tak musíš...
Uživatelský avatar
Monty
Předseda, site admin
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 16.06.2003 21:42:18
Bydliště: Kutná Hora

Nový příspěvekod Neolker » 15.04.2008 17:14:31

Já myslel že si chtěl dělat Xbee :-) Předpokládám že když si to koupíš tak k tomu je datasheet a co chceš více?[/quote]
ZigBee :lol: Tam maj chybu na http://snailinstruments.com/cze/robotics/electro.php
Samozřejmě že Xbee :-) (V popisu robota to mám dobře napsaný...)
Jsem jen chtěl vědět, jestli jste to neviděli někde na živo
Uživatelský avatar
Neolker
Site PoloAdmin
 
Příspěvky: 403
Registrován: 11.11.2007 20:49:06
Bydliště: Praha

Nový příspěvekod Neolker » 15.04.2008 17:17:42

Monty píše:
Neolker píše:
King píše:Neolkrův zájem o tohle téma neodsuzuji ale myslim že znalosti automatizace v jeho případě by KHnet mohl využít jinak. Kdyby teda chtěl.


Tak pro KHnet klidně udělám něco navíc a rád. A co by se mohlo například využít ze znalosti automatizace? :wink:


Opravdu stačí pouze malé auto s většími koly, které utáhne vlasec a kdyby mělo kameru, no bomba.


Super :lol: Už vidím jak si s ním bude v shopu každý hrát, stejně jako s tou formulí, co má Druss na monitoru. Takže budou věčně vybité baterie :-D
Uživatelský avatar
Neolker
Site PoloAdmin
 
Příspěvky: 403
Registrován: 11.11.2007 20:49:06
Bydliště: Praha

Nový příspěvekod Neolker » 15.04.2008 17:29:24

Uživatelský avatar
Neolker
Site PoloAdmin
 
Příspěvky: 403
Registrován: 11.11.2007 20:49:06
Bydliště: Praha

Nový příspěvekod King » 15.04.2008 17:41:31



To ani Ludvovi neposílej autíčko za 15000 klacků :-) Tohle nikdy neprojde.
Pentium II 350 MHz. 64MB RAM , 8.6 GB HDD, CD- ROM.
Uživatelský avatar
King
nadposkok
 
Příspěvky: 794
Registrován: 02.12.2004 17:10:34
Bydliště: pod Alcomou

Nový příspěvekod ludvik » 15.04.2008 17:42:39

Naštěstí je to jenom 15 klacků ... :-)

King píše:


To ani Ludvovi neposílej autíčko za 15000 klacků :-) Tohle nikdy neprojde.
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Nový příspěvekod King » 15.04.2008 17:48:50

Opravdu stačí pouze malé auto s většími koly, které utáhne vlasec a kdyby mělo kameru, no bomba.

A signál tý kamery chceš posílat bezdrátově? A na jaký frekvenci aby si neporušoval ČTU. A jaký chceš dosah bezdrátu? V kanalizaci se to bude pochopitelně chovat jinak než někde venku. Pokud chceš kameru musíš ji taky přisvítit IR ledkama nebo ir reflektorem. Nakonec to vyjde na velký peníze.
Pentium II 350 MHz. 64MB RAM , 8.6 GB HDD, CD- ROM.
Uživatelský avatar
King
nadposkok
 
Příspěvky: 794
Registrován: 02.12.2004 17:10:34
Bydliště: pod Alcomou

Nový příspěvekod Neolker » 15.04.2008 17:52:27

King píše:Opravdu stačí pouze malé auto s většími koly, které utáhne vlasec a kdyby mělo kameru, no bomba.

A signál tý kamery chceš posílat bezdrátově? A na jaký frekvenci aby si neporušoval ČTU. A jaký chceš dosah bezdrátu? V kanalizaci se to bude pochopitelně chovat jinak než někde venku. Pokud chceš kameru musíš ji taky přisvítit IR ledkama nebo ir reflektorem. Nakonec to vyjde na velký peníze.


Právě... peníze peníze a peníze...... Ale co jiného použít, když nic jiného nepůjde? A musí to auto mít nutně kameru? Nestačil by jen bezdrátový přenos ze snímačů, ale když vemu ohled na stav kanalizace a bordelu, co v ní je, tak by asi jiné možnost moc nebyla...
Uživatelský avatar
Neolker
Site PoloAdmin
 
Příspěvky: 403
Registrován: 11.11.2007 20:49:06
Bydliště: Praha

Nový příspěvekod King » 15.04.2008 18:01:12

Právě... peníze peníze a peníze...... Ale co jiného použít, když nic jiného nepůjde? A musí to auto mít nutně kameru? Nestačil by jen bezdrátový přenos ze snímačů, ale když vemu ohled na stav kanalizace a bordelu, co v ní je, tak by asi jiné možnost moc nebyla...


To záleží co si rada schválí ale jak jsem psal o těch vozítkách na průzkumy tak to je tak že přijede na stavbu tranzit a v zadu mají komplet všechno včetně monitoringu atd - vozítko za sebou tahá kabel a přez něj se to celé řídí a to by bylo jednoduší. Takže bych to osobně viděl tak udělat jen podvozek s motory na všechny kola a na to přidělat kameru a reflektor IR tím to hasne kola terénní a nějaký hák na tahání. Tudíž se s toho stává spíš mechanická než elektrotechnická záležitost. dále by k tomu mohl být takový hliníkový kufr s 12 V baterkou a malým monitorem nebo podle ceny větším prostě aby si obsluha mohla kufr vzít do zázemí. jinak pro jednoduchost bych to udělal s tím kabelem za vozítkem. a stejně i v tomhle provedení to bude do 10 tisíc určitě stát.
Pentium II 350 MHz. 64MB RAM , 8.6 GB HDD, CD- ROM.
Uživatelský avatar
King
nadposkok
 
Příspěvky: 794
Registrován: 02.12.2004 17:10:34
Bydliště: pod Alcomou

Nový příspěvekod Neolker » 15.04.2008 18:12:29

King píše:To záleží co si rada schválí ale jak jsem psal o těch vozítkách na průzkumy tak to je tak že přijede na stavbu tranzit a v zadu mají komplet všechno včetně monitoringu atd - vozítko za sebou tahá kabel a přez něj se to celé řídí a to by bylo jednoduší. Takže bych to osobně viděl tak udělat jen podvozek s motory na všechny kola a na to přidělat kameru a reflektor IR tím to hasne kola terénní a nějaký hák na tahání. Tudíž se s toho stává spíš mechanická než elektrotechnická záležitost. dále by k tomu mohl být takový hliníkový kufr s 12 V baterkou a malým monitorem nebo podle ceny větším prostě aby si obsluha mohla kufr vzít do zázemí. jinak pro jednoduchost bych to udělal s tím kabelem za vozítkem. a stejně i v tomhle provedení to bude do 10 tisíc určitě stát.


Jj, tak to by šlo :wink: A je opravdu tolik míst v KH, kde to bude potřeba? 10tisíc možná, ale tak 3000 za podvozek asi určitě + ta kamera a vše okolo...
Uživatelský avatar
Neolker
Site PoloAdmin
 
Příspěvky: 403
Registrován: 11.11.2007 20:49:06
Bydliště: Praha

Nový příspěvekod Hondaq » 15.04.2008 18:26:06

ludvik píše:sakra ... jestli jsem smazal i něco, co jsem neměl, omlouvám se.

tak sem to odnesl já :) psal sem tohle: (ještě že si to opera pamatuje) :)

čus já sice studuju na ústavu strojů, systémů a robotiky ale nikdy bych nedokázal vyvinout robota (a to už tenhle rok končím) to seš celkem dobrej. Můj obor je spíš zaměřený na to jakýhho průmyslovýho robota vybrat aby unesl co má unýst stihl to přemístit v daným čase atd...
:arrow: http://simulace.fme.vutbr.cz/
máš nějaký fotky toho svýho robůtka? :)
Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla...
Uživatelský avatar
Hondaq
nadposkok
 
Příspěvky: 165
Registrován: 06.04.2006 22:26:00
Bydliště: Zajíc

Nový příspěvekod ludvik » 15.04.2008 18:36:41

honda: já viděl dva příspěvky od neolkera (omyl plus vysvětlení). Tak jsem je zaškrtnul a smáznul (resp. oddělil a ten nový thread smazal). Ale teprve pak jsem si nebyl jistej jestli jich tam nebylo víc (takový jakoby vidiny). Přitom tím zaškrtnutím si jistej sem. Takže jsme se možná trefili do stejnýho okamžiku, nebo co já vím.
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Nový příspěvekod King » 15.04.2008 18:59:51

Jj, tak to by šlo :wink: A je opravdu tolik míst v KH, kde to bude potřeba? 10tisíc možná, ale tak 3000 za podvozek asi určitě + ta kamera a vše okolo...


To si musej říct kluci no kamera by měla být do vlhka nebo v krytu a stačí nějaká s kompozitním videem plus reflektor možná by byla dobrá kdyby se dalším motorem na podvozku dala otáčet alespoň o 90 stupňů na každou stranu. a hlavně motory do pomala s malym převodem a baterku blok aku na podvozku aby se silovina netahala po kabelu ale jen ovládání a výstup kamery.
Pentium II 350 MHz. 64MB RAM , 8.6 GB HDD, CD- ROM.
Uživatelský avatar
King
nadposkok
 
Příspěvky: 794
Registrován: 02.12.2004 17:10:34
Bydliště: pod Alcomou

Nový příspěvekod Neolker » 15.04.2008 21:04:45

Hondaq píše:
ludvik píše:sakra ... jestli jsem smazal i něco, co jsem neměl, omlouvám se.

tak sem to odnesl já :) psal sem tohle: (ještě že si to opera pamatuje) :)

čus já sice studuju na ústavu strojů, systémů a robotiky ale nikdy bych nedokázal vyvinout robota (a to už tenhle rok končím) to seš celkem dobrej. Můj obor je spíš zaměřený na to jakýhho průmyslovýho robota vybrat aby unesl co má unýst stihl to přemístit v daným čase atd...
:arrow: http://simulace.fme.vutbr.cz/
máš nějaký fotky toho svýho robůtka? :)


Asi víc jak fotka ti řekne ten popis, co jsem psal v úvodu. Zatím je opravdu ve vývoji. Sice už jezdí a nenaráží do překážek, ale pořád to mám vše na nepájivém poli (kompletně zadrátované) :) My máme ve škole akorát jednoho průmyslového robota od Festa, přesně takového jako v tomhle videu :) http://www.youtube.com/watch?v=lrmiJ9PLrR8

Teď jsem nafotil fotky, tak jen co je přetáhnu do PC, tak je sem dám...
Uživatelský avatar
Neolker
Site PoloAdmin
 
Příspěvky: 403
Registrován: 11.11.2007 20:49:06
Bydliště: Praha

Nový příspěvekod Neolker » 15.04.2008 21:13:40

King píše:
Jj, tak to by šlo :wink: A je opravdu tolik míst v KH, kde to bude potřeba? 10tisíc možná, ale tak 3000 za podvozek asi určitě + ta kamera a vše okolo...


To si musej říct kluci no kamera by měla být do vlhka nebo v krytu a stačí nějaká s kompozitním videem plus reflektor možná by byla dobrá kdyby se dalším motorem na podvozku dala otáčet alespoň o 90 stupňů na každou stranu. a hlavně motory do pomala s malym převodem a baterku blok aku na podvozku aby se silovina netahala po kabelu ale jen ovládání a výstup kamery.


tak na ovládání kamery by stačilo modelářské servo, které se dá i upravit na více jak 90°do každé strany (můj robot má jako pohon dvě serva upravená tak, aby se dala otáčet o 360° a na řízení motorů stačí můstek ovládaný nějakým uP, který bude rychlost motorů regulovat PWM signálem a ovládání přes kabel by nebyl problém. Klidně i po dvou drátech :wink: A napájení bych řešil nějakým lepším malým Pb akumulátorem...

Jo tak tohle by bylo fajn zrealizovat :wink: Ale pořád ještě nevím, kde všude to bude potřeba, jestli se to vyplatí investovat do robota na pár natažení kabelu.
Uživatelský avatar
Neolker
Site PoloAdmin
 
Příspěvky: 403
Registrován: 11.11.2007 20:49:06
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Offtopic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron