U:fon

Kecání o tom, co se nikam nevejde, nebo nikam nevede.

U:fon

Nový příspěvekod Klainn » 12.11.2008 18:51:28

Máte nějáke zkušenosti?

Na Fofr internet si nemohu stěžovat, ale dnes jsem objednal dva telefony..vše by bylo v pohodě, akorat mi připadá, že přenos hlasu není moc kvalitní, mám ten pocit jen já nebo to tak je i u Vás?
***Intel Inside - Idiot Outside***
Uživatelský avatar
Klainn
Ničitel klávesnice
 
Příspěvky: 495
Registrován: 17.06.2003 13:52:34
Bydliště: Církvice

Re: U:fon

Nový příspěvekod CEC » 12.11.2008 19:29:19

pojem prenos hlasu neni moc kvalitni, je treba dat do kontextu s pouzitou technologii. Tedy vsech zakladnich 4 omezeni.
Zacnu s tema s kterejma se nic nenadela
1 - technologie CDMA, staci videt ping na pripadne jitter a je jasne s klasickou linkou to porovnavat nelze
2 - koncove telefony
kdyz vynecham chybu jednotliveho kusu, tam to pouze mohl hned na zacatku osidit vyrobce

a ted to castecne nebo jen nepatrne ovlivnitelne
3 - podminky prijmu, zasadni vec prave pro hovor, to co je na internetove komunikaci nepatrne zpozdeni muze zde byt uz hranice pro znacnou ztratu urovne kvality prenosu. U nekterych rad USB modemu je dokonce doporuceni soucasneho USB a nezavisleho napajeni, pro dosazeni nejvyssich parametru spojeni.
4 - pouzivane kodeky, existuje jednoduche porovnani; pokud 2 softphone s sirsi nabidkou kodeku jsou schopny dosahnout na tytez siti na obyc. sluchatkach u NB nebo PC lepsi kvalitu pri pouziti volani v ramci SIP adres tedy IP <==> IP, pak nekdo koncova zarizeni lehce osidil.

Posledni pozn. je zcela prakticka at se sluzba bude jmenovat jakkoliv porad je to proste jenom rychlej DIALUP.

Klainn píše:Máte nějáke zkušenosti?

Na Fofr internet si nemohu stěžovat, ale dnes jsem objednal dva telefony..vše by bylo v pohodě, akorat mi připadá, že přenos hlasu není moc kvalitní, mám ten pocit jen já nebo to tak je i u Vás?
Mam radeji zapad slunce nez vychod slunce, protoze slunce zapada rano mnohem pozdeji.
Uživatelský avatar
CEC
Člen rady
 
Příspěvky: 489
Registrován: 18.11.2003 02:53:33
Bydliště: Kutna Hora

Nový příspěvekod dalicros » 12.11.2008 23:04:21

ja spis myslim, ze klainnovy jde o klasicke hovorove sluzby (ty system CDMA2000 take podporuje, byt je u nas znam spise kvuli datovym prenosum)

u tohoto systemu je nejvetsi problem v rizeni vykonu jednotlivych stanic, pro multiplex jednotlivych uzivatelu se totiz pouziva technologie rozprostreneho spekra (spread spectrum) a to v podobe direct sequence, v konecnem dusledkku to znamena, ze vsichni vysilaji na jedne frekvenci v jednom case (zni to divne, ale je to tak), kazdy pouziva unikatni bitovou sekvenci (tzv. chip sequence) podle ktere zakladnova stanice pozna signal od urciteho mobilu(ostatni se jevi jako sum), problem ale nastane, pokud signal od ruznych telefonu ma na zakladnove stanici ruznou uroven, zvysi se tak uroven sumu a to muze mit za nasledek nizsi kvalitu prenosu(spatne se vyhodnoti prijata sekvence), tomuto by sice melo predchazet nejake FEC kodovani, nicmene si nejsem jist, jestli tam nejake je, kdyz je uzit system CDMA (a do standardu se jako neclen IEEE nepodivam :-( ), tady by pomohlo snizit zatizeni bunky, tedy pridat dalsi bunku, ale jelikoz se sit teprve stavi, asi to nebude pro ufona priorita


dalsi variantou je, ze to zpusobuje spatne kodovani hlasu v ramci telefonu, pak by pomohl upgrade firmware (dnes se da upgradovat jak firmware pro MCU telefonu tak pro DSP)

dalsi vec co mne napada je fakt, ze se sit ufona porad utvari a tak muze na paternich spojich dochazet ke ztratove kompresi zvukovych dat za ucelem usetreni pasma (to mi ale neprijde moc pravdepodobne)

dalsi moznosti je zkratka fakt, ze telefony jsou nekvalitni a maji spatny reproduktor a mikrofon

zkus urcite zjistit, jestli to dela pri spojeni ufon - ufon, ufon - gsm sit (v kh jakykoliv operator), pokud budes mit pocit, ze kvalita gsm je lepsi nez u ufona, tak jim zkratka zavolej na hotline ...
Uživatelský avatar
dalicros
Hodný pán s kloboukem
 
Příspěvky: 622
Registrován: 25.01.2004 14:03:17
Bydliště: Baron von Zhidenitz

Nový příspěvekod Klainn » 13.11.2008 11:49:41

kvalita Ufon - GSM je bezvadna, ovsem jak jsem naznacil vyse.. kvalita Ufon-Ufon neni nejhorsi, ale problem je ten, ze hlas v telefonu je stale moc nahlas a jako by to nezvladal mikrofonek telefonu, ztlumit se vic neda..nevim jak bych to jinak vysvetlil...takze to pak vypada tak ze slysite same vysky..zas nadruhou stranu, nekdy to je v pohode, nekdy neni rozumet cela veta..
***Intel Inside - Idiot Outside***
Uživatelský avatar
Klainn
Ničitel klávesnice
 
Příspěvky: 495
Registrován: 17.06.2003 13:52:34
Bydliště: Církvice

Nový příspěvekod Brain » 13.11.2008 19:20:36

Dneska jsem mel moznost si zavolat z ufouna na ufona a dalo se to. Prirovnal bych to takove osekane mp3, rekneme tak 32-64kb/s. Ale bezproblemu, odezna taky dobra. Taky budu mit ufo mobil.
<a href="http://www.ping-timeout.de/sig/" target="_BLANK" ALT="Ping-Timeout Forum Signatur
Uživatelský avatar
Brain
podposkok
 
Příspěvky: 417
Registrován: 18.08.2005 23:16:56
Bydliště: Trvalé

Nový příspěvekod dalicros » 13.11.2008 20:27:29

Brain píše:Dneska jsem mel moznost si zavolat z ufouna na ufona a dalo se to. Prirovnal bych to takove osekane mp3, rekneme tak 32-64kb/s. Ale bezproblemu, odezna taky dobra. Taky budu mit ufo mobil.


ono je taky otazka, co by jsi od telefonu cekal :D
klasicky pevny telefon ma kvalitu 64 kbps (8khz/8bit, bez komprese), MP3 je zalozena na kompresi, tedy 64 kbps znamena znacne vyssi kvalitu prenasene informace, klasicke GSM snima 8 khz/13 bitu (pak nasleduje komprese a kodovani pro prenos az na nejakych 13 kbps), jde sice o 3. generaci mobilu, nicmene zamerenou na datove sluzby, ale myslim si, ze kvalita jakou mas u MP3 pri 32 kbps je pro telefonovani dostatecna :wink:
Uživatelský avatar
dalicros
Hodný pán s kloboukem
 
Příspěvky: 622
Registrován: 25.01.2004 14:03:17
Bydliště: Baron von Zhidenitz


Zpět na Offtopic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron