Jak řešíte ochranu před bleskem

Kecání o tom, co se nikam nevejde, nebo nikam nevede.

Jak řešíte ochranu před bleskem

Nový příspěvekod Muzzy » 16.02.2009 14:00:24

Už jsem to tu psal - zkouším příjem DVB-T na střeše jednoho z paneláků. Celkem to běží, ale teď před jarem a létem řeším problém, jak ochránit anténu a svod před bleskem. Problém je především v tom, že mám koax schovanej pod zateplením a na střechu mi jde přes oplechování (atiku). Jak jsem pochopil, je tohle řešení chybné a při zásahu bleskem do hromosvodu hrozí přeskok/indukce vysokého napětí do koaxiálu. Už jsem toho pročet hodně, ale čím víc čtu, tím více jsem z toho jelen. Pochopil jsem, že nejlepší by bylo část plechové atiky zlikvidovat a dát místo ní plastovou. Pod ní pak vést koaxiál. To se ale nemusí líbit správci. Vím, že řešit tohle, v údolí v jakém Kutná Hora je, je skoro nesmyslný. Ale chtěl bych to mít v pořádku a netrnout strachem při každý bouřce. Chtěl jsem se proto zeptat, jak to řešíte vy. Popř. jestli nemáte v KH kontakt na někoho, kdo by se toho ujal a pokud to správce paneláku povolí, udělal mi plastovou atiku. Díky moc.
Uživatelský avatar
Muzzy
Lama
 
Příspěvky: 66
Registrován: 07.01.2008 10:24:21

Nový příspěvekod Neolker » 16.02.2009 15:20:03

Např. bleskojistkami nebo ještě lépe odpojením při bouřce :-)
Uživatelský avatar
Neolker
Site PoloAdmin
 
Příspěvky: 403
Registrován: 11.11.2007 20:49:06
Bydliště: Praha

Nový příspěvekod ludvik » 16.02.2009 16:11:18

Plastovou atikou se docela prohneš ... musel by ji udělat celou novou. Neumím si představit výměnu jenom jednoho kousku. A stejně ti okolo povede drát bleskosvodu.

Největší problém je kabel souběžně s bleskosvodem. Pokud jde křížem, tak to tak hrozný není. Ale měl by se v těch místech schovat do uzemněné kovové trubky.

Bleskojistkou na konci kabelu sice nic nezkazíš, ale ani nic moc nevyřešíš. Pokud ti do toho praští, nepomůže ti ani svěcená voda.
Měla by být totiž taky před vstupem do budovy. Tedy máš problém - buď přímo k anténě a pak to zabezpečí "úder" do antény, ale už ne indukci v kabelu, nebo někam pod tu atiku a máš problém s uzeměním (zemnící drát by měl jít vždy směrem dolů). Nebo to uděláš až doma. Lze uzemnit na kolík v zásuvce. Ale to jaksi není ono.

Takže použít dvě ... to znamená taky ale vyšší útlum. A už zase ti to může vadit :-(

Ve tvém případě bych to zkombinoval. Okolo bleskosvodu a atiky to dát do kovové trubky (a uzemnit) a k anténě bleskojistku (uzemnit).

Nepoužívej plynové bleskojistky. Ty se musí pravidelně měnit.
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Nový příspěvekod Muzzy » 16.02.2009 16:15:12

To odpojení zcela určitě. Spíš mi jde o to, aby koax díky tomu nezačal hořet/neexplodoval a neponičil tak zateplení. Viděl jsem pár animací, co dokáže blesk způsobit s kabelem a nerad bych něco podobnýho zažil.
Uživatelský avatar
Muzzy
Lama
 
Příspěvky: 66
Registrován: 07.01.2008 10:24:21

Nový příspěvekod Muzzy » 16.02.2009 16:40:57

Děkuju za radu. Myslel jsem, že s tou kovovou atikou by se zničil i ten drát. Ale to asi, jak jsem pochopil, jsem si myslel špatně. Jak tak koukám, nejlepší řešení je ustřihnout a koupit si satelit na balkón. Tak to ten můj experiment s DVB-T moc dlouho netrval. Pokud bych totiž kupoval beskojistky za 800 peněz, něco bych dal elektrikářovi za uzemnění trubky+připojení bleskojitky, tak už se to nevyplatí. No jo no. Každopádně děkuju moc za rady.
Takováhle bleskojistka je asi k ničemu http://www.ivo-pt.cz/bleskojistka-bj02-i2423.htm[/code]
Uživatelský avatar
Muzzy
Lama
 
Příspěvky: 66
Registrován: 07.01.2008 10:24:21

Nový příspěvekod ludvik » 16.02.2009 17:16:35

Ta bleskojistka nemusí být k ničemu. Sice výrobce neznám a cena důvěru nebudí, ale ono zase na tom nic není to vyrobit.

A tu trubku si tam muže dát sám, ne? Jenom ji prostě spojit s hromosvodem a aby někomu nespadla na hlavu. Blesk si vybere tu jednodušší cestu ... a to tvůj kabel nebude (pokud to nedostane přímo anténa, a i tak bych pochyboval). Takže to odejde bleskosvodem ...
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Nový příspěvekod Muzzy » 16.02.2009 17:23:43

ludvik píše:Ta bleskojistka nemusí být k ničemu. Sice výrobce neznám a cena důvěru nebudí, ale ono zase na tom nic není to vyrobit.

No ve mě hlavně nebudí důvěru ten pidi drátek, co od toho vede. Myslel jsem, že to má bejt aspoň 3mm měď.
Trubku si tam můžu dát sám, ale nevim o tom nic - nějakej spešl materiál, jak má bejt dlouhá/jak daleko má končit od atiky, musí být zemněná na více místech, pokud ano po jakejch vzdálenostech? Prostě sem amatér a tohle už je vážně asi na odborníka se znalostma.
Uživatelský avatar
Muzzy
Lama
 
Příspěvky: 66
Registrován: 07.01.2008 10:24:21

Nový příspěvekod ludvik » 16.02.2009 18:03:38

Tě svádí ten název ... bleskojistka. Jenže ona je to jenom přepěťovka. Proti blesku chraň nás pánbůh a hromosvod :-)
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

re:

Nový příspěvekod King » 17.02.2009 09:01:05

Ona to opravdu je funkční bleskojistka stejně jako blestkojistka v anténě - matrace vevnitř jsou 2 drátky nastaveny od sebe na určitou vzdálenost, většinou 5 mm, a pokud dojde k přepětí tak přeskočí. Tato bleskojistka neochrání proti přímému zásahu bleskem nikdy ale pouze proti chvilkovým výbojům v atmosféře. Nejde říct že je k ničemu.

Ohledně Kutné Hory mi přijde že v zástavbě paneláků nejsi tolik ohrožen jako někde na vesnici na hůrce osamocený domek. Ve městech se to vždy tak nějak roznese a i přepětí v zásuvkách nic hrozného většinou nenapáchá. Na vesnici je to uplně někde jinde. Zástavba je v blízkosti trafostanic a to je to neštěstí. Jeden náš člen už měnil AP snad 4x a , když už do toho opravdu praští tak to shoří většinou skoro všude a všem.

Dokonce i revizák- elektro p. Bervid co bydlí někde za Čáslaví hned vedle trafa měnil co rok většinu elektroniky. Co vím tak 4 modemy za rok dál televize, video atd - bylo toho mnohem víc ale už přesně nevim co.

tady se můžeš podívat jak mám hromosvod já :-)
Až do toho praští tak KHnetu musí stát všichni svatý

http://gallery/v/khnet/montaze/jakub/alcoma+jakub1+final.jpg.html
Pentium II 350 MHz. 64MB RAM , 8.6 GB HDD, CD- ROM.
Uživatelský avatar
King
nadposkok
 
Příspěvky: 794
Registrován: 02.12.2004 17:10:34
Bydliště: pod Alcomou

Nový příspěvekod Neolker » 17.02.2009 11:20:57

Furt lepší než tohle od techniků/učitelů z průmyslovky :-)
http://gallery.khnet.info/v/khnet/monta ... 2.jpg.html
Uživatelský avatar
Neolker
Site PoloAdmin
 
Příspěvky: 403
Registrován: 11.11.2007 20:49:06
Bydliště: Praha

Nový příspěvekod Muzzy » 17.02.2009 12:25:34

Děkuju vám za rady. Dneska jsem kontaktoval fi. Saltek, která nabízí bleskojistky. Jenže nesměj bet uzemněný na hromosvod, ale na rozvaděč v baráku. Takže pro mě taky nepoužitelný. http://www.saltek.eu/cz/vyrobky/rada-x Pán byl docela ochotnej a nechal si vysvětlit o co jde. Řikal, že mám asi jedinou šanci udělat z izolačních tyčí konstrukci min. 1m kolem atiky a na to pak ten koax zavěsit (aby prý nedošlo k přeskoku, když do toho šlehne). Ale i takto to prý neni ono. Ptal jsem se na uzemněnou trubku - tak prý mě ochrání před naindukovanym napětím, ale neochrání mě proti přeskoku náboje z trubky do koaxu. Pochopil jsem to tak, že by koax měl být od hromosvodu min. 1m každym směrem. To nemám šanci dodržet. Ještě radil dát anténu na bok paneláku - je v ochraným pásmu hromosvodu(jímací tyče), ale není v prostoru hromosvodu. Jenže vrtat do zateplení nehodlám a stejně tam už není signál.
Pod tíhou faktů už začínám rezignovat. Buď se na to vyfláknu a budu doufat, že se nic nestane, nebo to ustříhám a pudu do satelitu. Jinak to mám přibližně stejně, jak na fotce od Nolkera. Jen to stažení páskou tam nemám. :?
Uživatelský avatar
Muzzy
Lama
 
Příspěvky: 66
Registrován: 07.01.2008 10:24:21

Nový příspěvekod King » 17.02.2009 12:41:45

Muzzy píše:Děkuju vám za rady. Dneska jsem kontaktoval fi. Saltek, která nabízí bleskojistky. Jenže nesměj bet uzemněný na hromosvod, ale na rozvaděč v baráku. Takže pro mě taky nepoužitelný. http://www.saltek.eu/cz/vyrobky/rada-x Pán byl docela ochotnej a nechal si vysvětlit o co jde. Řikal, že mám asi jedinou šanci udělat z izolačních tyčí konstrukci min. 1m kolem atiky a na to pak ten koax zavěsit (aby prý nedošlo k přeskoku, když do toho šlehne). Ale i takto to prý neni ono. Ptal jsem se na uzemněnou trubku - tak prý mě ochrání před naindukovanym napětím, ale neochrání mě proti přeskoku náboje z trubky do koaxu. Pochopil jsem to tak, že by koax měl být od hromosvodu min. 1m každym směrem. To nemám šanci dodržet. Ještě radil dát anténu na bok paneláku - je v ochraným pásmu hromosvodu(jímací tyče), ale není v prostoru hromosvodu. Jenže vrtat do zateplení nehodlám a stejně tam už není signál.
Pod tíhou faktů už začínám rezignovat. Buď se na to vyfláknu a budu doufat, že se nic nestane, nebo to ustříhám a pudu do satelitu. Jinak to mám přibližně stejně, jak na fotce od Nolkera. Jen to stažení páskou tam nemám. :?


Hele a u satelitu to nehrozí?

Každopádně jestli chceš tak si to rozeber na 2 části morální zodpovědnosti.

a - namontuješ si to sám a poneseš si za to zodpovědnost jelikož všechny kovové části musí být uzemněny podle předpisu - tj anténa opravdu zvlášť. Pokud dojde ke škodě na majetku tak přijde pojšťovák uvidí anténu a mrkne na to. V tu chvíli máš problém protože nebylo uzemněno nebo nebyla revize. Revizáka si pozvat musíš aby byl papír.

b- necháš to namontovat televizáka a budeš chtít od něj papír. V tu chvíli jsi z obliga protože i když dojde k zásahu bleskem tak zodpovědnost nese ten kdo ti to dělal.

doporučuju se vyhnout křížení kabelů přes nebo podél zemnícího systému střechy uplně.

Ale abych nepouštěl jen strašáky : 40 let jsou většinou všude hromosvody v katastrofálnim stavu, Anténí stožáry na panelákách jsou na tom obdobně stejně. Dal bych to tam, anténu bych uzemnil nakrátko cya 6 zž a dal bych tam tu krabičku od IVO a myslim že budeš mít pokoj.
Pentium II 350 MHz. 64MB RAM , 8.6 GB HDD, CD- ROM.
Uživatelský avatar
King
nadposkok
 
Příspěvky: 794
Registrován: 02.12.2004 17:10:34
Bydliště: pod Alcomou

Nový příspěvekod Muzzy » 17.02.2009 13:10:45

King píše:Hele a u satelitu to nehrozí?

U antén (čehokoliv) na boku paneláku se to dle vyhlášky zemnit nemusí. Jsou tam zas nějaký vzdálenosti (tuším 3m pod střechou a 2m délka (jako že nesmí ta kovová část vyčuhovat 2m ven od stěny)). Proto se třeba nezemněj ani balkóny.
Morální zodpovědnost právě v sobě řešim. Jelikož to není pro mě, ale moji mámu, tak jsem zatim přikloněnej to odstříhnout. Před chvilkou jsem se díval na satelitní komplet. Cena i s montáží není až tak závratná. A pokud bych chtěl na streše splnit vše, co by se proti úderu blesku mělo, tak to vychází dokonce i levněji. Jen musim někde udat současnej DVB-T set-top-box a vysvětlit mámě, že bude mít část výhledu přikrytej talířem (což bude možná ten největší problém . :wink: )
Uživatelský avatar
Muzzy
Lama
 
Příspěvky: 66
Registrován: 07.01.2008 10:24:21

Nový příspěvekod King » 17.02.2009 14:30:17

Muzzy píše:
King píše:Hele a u satelitu to nehrozí?

U antén (čehokoliv) na boku paneláku se to dle vyhlášky zemnit nemusí. Jsou tam zas nějaký vzdálenosti (tuším 3m pod střechou a 2m délka (jako že nesmí ta kovová část vyčuhovat 2m ven od stěny)). Proto se třeba nezemněj ani balkóny.
Morální zodpovědnost právě v sobě řešim. Jelikož to není pro mě, ale moji mámu, tak jsem zatim přikloněnej to odstříhnout. Před chvilkou jsem se díval na satelitní komplet. Cena i s montáží není až tak závratná. A pokud bych chtěl na streše splnit vše, co by se proti úderu blesku mělo, tak to vychází dokonce i levněji. Jen musim někde udat současnej DVB-T set-top-box a vysvětlit mámě, že bude mít část výhledu přikrytej talířem (což bude možná ten největší problém . :wink: )


Já myslel že parabola půjde na střechu. Je to přesně to čeho se televizáci bojí ale když o tom nebudeš mluvit a necháš to někoho udělat a hlavně dostaneš do ruky papír že je to tak jak má být tak se nemusíš bát že by byly problémy s pojišťovnou. Jinak paraboly už se dělají i průhledný někde jsem to viděl :-)
Pentium II 350 MHz. 64MB RAM , 8.6 GB HDD, CD- ROM.
Uživatelský avatar
King
nadposkok
 
Příspěvky: 794
Registrován: 02.12.2004 17:10:34
Bydliště: pod Alcomou

Nový příspěvekod King » 17.02.2009 14:31:08

Pentium II 350 MHz. 64MB RAM , 8.6 GB HDD, CD- ROM.
Uživatelský avatar
King
nadposkok
 
Příspěvky: 794
Registrován: 02.12.2004 17:10:34
Bydliště: pod Alcomou

Další

Zpět na Offtopic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron