stahovai se shaperem

Mám problémy a nevím co s nimy (myslí se tím samozřejmě síť)

Moderátoři: ludvik, Monty

stahovai se shaperem

Nový příspěvekod Joesek » 08.09.2004 14:56:17

chci se zeptat, jaky mate kdo zkušenosti se sosanim vetsich souboru (napr. 500MB) se shapperem. protože ja nemam šanci vubec nic stahnout a ve vlkach už vubec ne (kdyš to jede prumerem 1-2kb/s).
A otazečka na adminy, jestli by alespon od 00:00 do cca 11:00 šlo aby byl shapper vypnut a byla linka volně propustna, jako tomu bylo dřív, protože to šlo alespon něco stahnout, alespon pro normalni (běžné) lidi (uživatele) kteří jednoduše nemohou mít jednoduše zaplej počítač 24 hodin 7x v týdnu.
díky

Hōra ruit!
...memento mori
Joesek
Hustej masér

Nový příspěvekod ludvik » 08.09.2004 15:54:55

Vypnout by to nešlo. Protože to pak sám sebereš všechno a co ti, kteří čistě náhodou chtějí na internet i po půlnoci? Kromě toho, rychlost pro vlky se v noci zvyšuje (cca 75% kapacity), takže vlastně to volné máš tak jako předtím.
Přesné hodnoty a časy řekne Monty ...
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
ludvik
Místopředseda, Site admin

Nový příspěvekod ludvik » 08.09.2004 20:22:45

takže odpovím já:

vlci mají přes den dohromady 256kbit/s, přes noc 768kbit. Limity se přehazují o půlnoci a v poledne.
Poledne platí ale až vlastně od zítřka, přes prázdniny to bylo v 8 hodin ráno.

Ohledně toho, že ve vlcích nevydržíš: je logické, že přes den může být vlků teoreticky pouze 6, pří více již průměrná rychlost padá pod limit pro návrat mezi ovce. Druhý problém je, že pokud si někdo nastaví segmentové stahování (tj. jeden soubor stahuje ve více částech naráz), sežere poměrně víc kapacity. Jsou tu experti, co vydrží ve vlkách celý den.
To je bohužel vlastnost shapperu. Pracujeme na spravedlivějším rozdělování, ale je to složité.

Stále platí pravidlo "nestahovat ve špičce", takže se dohodněte ...
ludvik

Nový příspěvekod Joesek » 08.09.2004 21:49:35

jasny ve špičce ne...ale dopoledne alespon tedy aby to jelo tech 7xx, jinak budeme mit sice wifi a relativně rychlej iNet v kutné hoře ale bude nám totálně k ničemu, protože na tahani z netu bude absolutně nepoužitelnej alespon s porovnanim jake byly moznosti drive...

Hōra ruit!
...memento mori
Joesek
Hustej masér

Nový příspěvekod Monty » 08.09.2004 22:07:28

Joesek píše:jasny ve špičce ne...ale dopoledne alespon tedy aby to jelo tech 7xx, jinak budeme mit sice wifi a relativně rychlej iNet v kutné hoře ale bude nám totálně k ničemu, protože na tahani z netu bude absolutně nepoužitelnej alespon s porovnanim jake byly moznosti drive...

Nevím proč je tu opět tento problém, ve vlkách jsou vesměs stejní lidé. Víš kolik je lajna pro vlky přes den i přes noc, dohodněte se mezi sebou a podělte se o pásmo. Když je vás tam v noci 8, tak to nemůže jet kadému 756 kbit. Pokud chceš vyhrazenou linku pro sebe, aby tě nikdo neomezoval, tak si myslím, že není problém to zařídit, ale připrav se na to, že to nebude 350 měsíčně,

Pro ostatní musí také něco zůstat.
Když musíš, tak musíš...
Monty
Předseda, site admin

Nový příspěvekod Baracuda » 08.09.2004 22:30:52

ludvik píše:Stále platí pravidlo "nestahovat ve špičce", takže se dohodněte ...

Ted jsem ztoho volaky zmateny... Dovolim si citovat: "Vzhledem k přepracování shapperu jsme si dovolili zrušit špičku na stahování z Internetu" Je snad nekde toto odvolano? Neco jsem prehlid? nebo to spatne chapu? Treba jsem jen natvrdlej... :D Prosim vysvetlete mi to nekdo
..::^-_-^::..

Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Baracuda
Hustej masér

Je i jine reseni ...

Nový příspěvekod CEC » 08.09.2004 22:39:57

Pokud se tech 8 az 10 vlku rozhodne zvysit svuj prispevek z 350,- na 700,- Kcz tak jiz po 5-ti mesicich dojde k vytvoreni takoveho provozniho kapitalu (14 az 17 tisic), ze bude mozne zacit jednat o moznostech navyseni internetove kapacity* a to i pri minimalnim rozvoji velikosti site. Nepredpokladam vsak, ze tato skupina osob zvoli tuto cestu.
Mam radeji zapad slunce nez vychod slunce, protoze slunce zapada rano mnohem pozdeji.
CEC
Člen rady

Nový příspěvekod Joesek » 08.09.2004 22:48:08

no...o penezich bych se radeji uz nebavil...ja se jen chtel zeptat jak to delate kdys si chcete neco stahnout, jelikoz ja nemam sanci...tot vse.

Hōra ruit!
...memento mori
Joesek
Hustej masér

Pokusim se odpovedet.

Nový příspěvekod CEC » 08.09.2004 23:12:59

Ted jsem ztoho volaky zmateny... Dovolim si citovat: "Vzhledem k přepracování shapperu jsme si dovolili zrušit špičku na stahování z Internetu" Je snad nekde toto odvolano? Neco jsem prehlid? nebo to spatne chapu? Treba jsem jen natvrdlej... :D Prosim vysvetlete mi to nekdo

Vzhledem k interni agregaci cca 1:120 a prubezne menene hladine toku pro skupinu vlk, je snadno spocitatelne kolik vlku muze byt soucasne ve skupine, aniz by se navzajem ovlivnovali. Cisla od poledne do pulnoci jsou jednoducha => dohromady v kazde sekunde mohou stahnout 32KBytu. Pokud pocet vlku prekroci urcitou hranici, jak je vyse napsano mohou se dostat az na hranici prechodu na ovci. tj. takovy pokles toku. Z toho plyne v tomto case stahovat lze, ale je to v jistem okamziku zcela neefektivni. V druhem casovem obdobi je situace vyrazne pro stahovani priznivejsi. Zbytek asi odpovi Ti, na ktere dotaz smeroval.
Mam radeji zapad slunce nez vychod slunce, protoze slunce zapada rano mnohem pozdeji.
CEC
Člen rady

Nový příspěvekod CEC » 08.09.2004 23:20:53

Joesek píše:no...o penezich bych se radeji uz nebavil...ja se jen chtel zeptat jak to delate kdys si chcete neco stahnout, jelikoz ja nemam sanci...tot vse.

Z teto veci chapu, ze neni tolik problem ve vlastni rychlosti, ale v nedokonceni prenosu nebo necem podobnem. To je resitelne pokud do fora napises o jaky protokol se jedna, s kterym chybovym hlasenim dojde k ukonceni vlastniho prenosu, pripadne chyba pro kterou se spojeni vubec nenavazuje. Posledni informace by byla asi take dulezita v jakem case a po jake dobe dochazi k preruseni provozu. Na zaklade techto informaci lze neco dohledavat, nebo resit, jinak se obavam, ze neni moc co odpovedet.
CEC
Člen rady

Nový příspěvekod dwori » 09.09.2004 08:06:21

mno nevim jak s tou rychlosti tedy, ja jiz delsi dobu tak zarputile nestahuji, vlastne vubec ...
az pred dvema dny, jsem potreboval neco stahnout ... a behem tech dvou dnu jsem stahnul >1,5gb ... vim, ze by to mohlo byt lepsi, ale v tomhle ohledu to neni nic tak strasneho, ba naopak ...
samozrejme zalezi jaky zdroj stahovani je na mysli; pokud je to misto nekde na webu ci ftp, rychlost je relativne uspokojujici, opacny pripad je vsak samozrejme u zdroju aka dc++, bt (ackoliv bittirrent je v mnoha ohledech relativne nejvyhodnejsi), emule, apod.
bylo, nebylo ... a az zase bude, tak nebudem
dwori
Polobůh

Nový příspěvekod ludvik » 09.09.2004 09:06:13

Baracuda píše:Ted jsem ztoho volaky zmateny... Dovolim si citovat: "Vzhledem k přepracování shapperu jsme si dovolili zrušit špičku na stahování z Internetu" Je snad nekde toto odvolano? Neco jsem prehlid? nebo to spatne chapu? Treba jsem jen natvrdlej... :D Prosim vysvetlete mi to nekdo

OK, tak přesně: "Každý účastník je povinen pracovat na síti a zejména na Internetu tak, aby zbytečně nezahlcoval provoz a neblokoval kapacitu ostatním"

Pravidla jsou nadřazená čemukoliv jinému. Ten článek znamená, že tě nikdo nebude za sosání blokovat.

A k tomu vykopávání z vlků: při testech jsem ověřil, že je to vlastně pro bagristy lepší - ve vlkách se dostaneš pod nějakou hranici -> přehodíš se do ovcí -> tam máš chvilku daleko vyšší rychlosti. A tak dokola.

Ono pokud je denní průměr stahování z netu 90kB/s (opačně cca 50), tak je to na pováženou. Rezervy jsou prostě malé. Nová linka toho dost vyřeší. Doufáme.
ludvik

Nový příspěvekod dalicros » 09.09.2004 11:15:57

dwori píše:mno nevim jak s tou rychlosti tedy, ja jiz delsi dobu tak zarputile nestahuji, vlastne vubec ...
az pred dvema dny, jsem potreboval neco stahnout ... a behem tech dvou dnu jsem stahnul >1,5gb ... vim, ze by to mohlo byt lepsi, ale v tomhle ohledu to neni nic tak strasneho, ba naopak ...

wow 1.5 Gb za 2 dny a prej by to mohlo bejt jeste lepsi , nic proti ale je to furt 2x vic nez se kdy podari servat me(a to i kdyz se chovam neohledne)
dalicros
Hodný pán s kloboukem

Nový příspěvekod Seven » 09.09.2004 13:05:17

Já mám zase spíš problém s rychlostí. Přes den mám často podle dsl.cz rychlost tak kolem 20 kbps, stránky se načítaj jak přes gprs. Pak se to zase spraví, pak to zas spadne... Přitom pingy jsou v pořádku a mezi vlkama taky nejsem (teď mám od posledního "vlčení" hodinu a stejně to leze jak medem).
Seven
Ničitel klávesnice

Nový příspěvekod dwori » 09.09.2004 13:43:10

dalicros píše:
dwori píše:mno nevim jak s tou rychlosti tedy, ja jiz delsi dobu tak zarputile nestahuji, vlastne vubec ...

wow 1.5 Gb za 2 dny a prej by to mohlo bejt jeste lepsi , nic proti ale je to furt 2x vic nez se kdy podari servat me(a to i kdyz se chovam neohledne)

vzdyt jak sis zajiste vsimnul si nijak nestezuji ... a pokud by ses kouknul do statistik, tak moje draha stahovace je jiz zrejme nenavratne ta tam :)
bylo, nebylo ... a az zase bude, tak nebudem
dwori
Polobůh

Další

Zpět na Problémy se spojením