BaStaNET

Naše fórum je bohužel mrtvé. Je zde tak malá návštěvnost, že nikdo nemůže čekat odpověď leckdy ani do měsíce. Použijte jiné kanály, e-mail, jabber, telefon.

Re: to - dalicros

Nový příspěvekod CEC » 13.02.2007 03:30:34

Charlie Santi píše:Děkuji za téměř dokonálou technickou rozborku mého srovnání...Malinko si pozapoměl na tu morální stránku věci...Jakékoliv centrální řešení je sice organizačně rozumné, ale kdo stanoví morálku frekvenční sítě??? A tak si se sám umístil do vrstvy tvůrců takovýchto sítí...Funkce je více než morálka?? No chvála bohu p. Orwele...Nechtěl jsem srovnávat detailní řešení, ale zodpovědnost a morálku adminů a jejich otevřenost......

Co se tyka obecne moralky, tak sdruzeni na rozdil od firem ma jasne urcene za jakych podminek lze libovolneho clena do rady zvolit a tez z rady odvolat. To ze rada nehlasuje jednotne je dukazen, ze na rozdil od politickych stran, nejsme ve vleku pana predsedy. Jen drobna poznamka ... na rozdil od moralky se funkcionalita site da exaktnimi postupy merit a vyhodnocovat.
Mam radeji zapad slunce nez vychod slunce, protoze slunce zapada rano mnohem pozdeji.
Uživatelský avatar
CEC
Člen rady
 
Příspěvky: 489
Registrován: 18.11.2003 02:53:33
Bydliště: Kutna Hora

Nový příspěvekod Monty » 13.02.2007 03:35:48

Na druhou stranu, vždy dojdeme ke kompromisu.
Když musíš, tak musíš...
Uživatelský avatar
Monty
Předseda, site admin
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 16.06.2003 21:42:18
Bydliště: Kutná Hora

Nový příspěvekod King » 13.02.2007 06:07:38

Monty píše:Na druhou stranu, vždy dojdeme ke kompromisu.

Dneska třeba trochu chápu co je myšleno freesítí. Do KHnetu jsem vstupoval kvůli netu je to tak nestydim se za to. Občas se ale snažim KHnetu zase něco vrátit. Tak by to mělo být. Kdo nešel do sítě kvůli netu tak kecá.

Nevim jestli je správné že asimilujeme menší sítě. Sice se tím rozšiřujeme ale tím se trochu chováme jako podnikatel. Možná bychom jim měli dát nabídku a pokud se rozhodnou zůstat svoji sítí tak jim nelézt do zelí. Samozřejmě je KHnet dneska obrovská konkurence - postavíš tam přístupáky, uděláš letáky a všechny je přetáhneš to je jasný. Ale proč jim to dělat? Mají vůbec zájem ? Nechtějí se rozvíjet sami? Na druhou stranu jestli nemají prostředky a nevezme je KHnet pod křídla tak je možná sežere někdo jiný.
Pentium II 350 MHz. 64MB RAM , 8.6 GB HDD, CD- ROM.
Uživatelský avatar
King
nadposkok
 
Příspěvky: 794
Registrován: 02.12.2004 17:10:34
Bydliště: pod Alcomou

Nový příspěvekod ludvik » 13.02.2007 09:17:39

Na rozvoj potřebuješ finance. Freenet nefreenet. Toho dosáhneš pouze množstvím platících členů. Pokud si bude každý kousek hrát na svém písečku, tak možná dosáhneš absolutní svobody, ale také v podstatě nefunkčnosti. Prostě nebudeš mít na rozvoj. To je výhoda neziskového sdružení - všechny volné prostředky můžu (vlastně musím) reinvestovat opět do sdružení. Budu-li mít jedno apčko na okně pro dalších 10 lidí, nikdy mě nic nedonutí ho vyměnit. Ty lidi mi to nezaplatí (protože kdyby jo, tak mě nařknou z nezákonného podnikání) a já to donekonečna dotovat nemůžu.
Decentralizace je dobrá věc. Ale pouze technická, nikoliv organizační (samozřejmě do určité velikosti organizace - IBM neuvažuji).

Více bran do internetu: dle mého názoru by to sice chtělo záložní linku, ale nejsme a asi nikdy nebudem schopni zainvestovat dvě srovnatelné. Ono to platí všeobecně - když něco bereš ve velkém, tak máš nesrovnatelně lepší cenu za jednotku, než když vezmeš dvakrát polovinu. Nevidím problém v tom, že mi to den v roce nejde kvůli vichřici a problémům poskytovatele. Lepší varianta je naše: 364 dnů v roce mít 36 mega, než dvakrát 10 - 15 (finanční odhad). Nemluvě o praktické nemožnosti uroutovat transparentně veřejné adresy (zvlášť pokud budou linky od různých poskytovatelů). Mimochodem - který poskytovatel dá zdarma 4 tisíce veřejných adres zdarma k dvoumegabitové (deseti) lince?

Náš přístup možná není nejlepší, ale je nejlepší ze všech momentálně možných. Potvrzují to i sítě zmíněné montym. Teprve založení sdružení jim udělilo potřebný implus k rozvoji. Malé sítě založené na ziskovém principu mírně řečeno skomírají a časem umřou úplně (nebudou schopni nijak konkurovat velkým společnostem typu O2). Nemluvě o tom, že sdružení vlastně nemůže zkrachovat :-)

Frekvenční morálka: moc jsem nepochopil, co tím myslíš. Ale pokud "kanálové plánování na volných pásmech", tak je lepší monopol. Já vím, co kde mám a co si kde můžu pustit. Pokud mi za rohem nějaký "písečkář" pustí apčko na stejným kanálu, tak co s tím mám proboha dělat? Nejsem schopný ho pořádně zaměřit, tj. ani najít a dát mu do zubů. Jemu to nevadí - sousedi na dvacet metrů fungovat budou. Ale my (co jsme tam byli dřív) ne ...

Spojení sítí: veřejně diskutovat má cenu až když budou obě strany vědět víc, znát realizovatelnost a finanční náročnost. Dle řádů o tom ale rozhoduje Rada. Členové do toho sice kecat můžou, ale nemají rozhodovací právo. A opravdu: 95% z nich o tom nic neví, vědět nechce. Vůbec si nedokáží představit techniku, cenovou náročnost. A prostě usoudí, že jim je to k ničemu, nic jim to nepřinese. To máš jako referendum o americkém radaru - proč by o tom měli rozhodovat všichni, když o tom nikdy nebudou vědět vše potřebné? A většina má názor "klidně si to postav, ale ne u mě za barákem!". Od toho jsem si zvolil poslance, který má možnost (povinnost) nastudovat podrobnosti a nezaujatě rozhodnout za mě. Pokud se mi to nebude líbit, příště ho nemusím volit.

Zatím mám z tebe bohužel trochu divný dojem. Sorry.
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Nový příspěvekod Monty » 13.02.2007 09:54:49

King píše:
Monty píše:Na druhou stranu, vždy dojdeme ke kompromisu.

Dneska třeba trochu chápu co je myšleno freesítí. Do KHnetu jsem vstupoval kvůli netu je to tak nestydim se za to. Občas se ale snažim KHnetu zase něco vrátit. Tak by to mělo být. Kdo nešel do sítě kvůli netu tak kecá.

Nevim jestli je správné že asimilujeme menší sítě. Sice se tím rozšiřujeme ale tím se trochu chováme jako podnikatel. Možná bychom jim měli dát nabídku a pokud se rozhodnou zůstat svoji sítí tak jim nelézt do zelí. Samozřejmě je KHnet dneska obrovská konkurence - postavíš tam přístupáky, uděláš letáky a všechny je přetáhneš to je jasný. Ale proč jim to dělat? Mají vůbec zájem ? Nechtějí se rozvíjet sami? Na druhou stranu jestli nemají prostředky a nevezme je KHnet pod křídla tak je možná sežere někdo jiný.


Zatím jsme žádnou sít "neasimimilovali" jak říká King, ale všechny sítě nám nabídli převzetí nebo sloučení.
Nikomu jsem tam do zelí ani lézt nechtěl, ani jsem nevěděl do začátku jednání, ža tam taková síť existuje.
Sloučení nám bylo nabídnuto a mě se nabídka zdála velice solidní. I KHnet nabízel vylepšení stávající sítě apod.
Proč bychom se tam cpali sami, dohadovali se o kanálech apod. Vždy jsme se slučovali z toho důvodu, že síť se dál sama v současném stavu moc rozvíjet nemohla, současní admini na to neměli buď finance, nebo chuť, nebo nemohli prostě dostat lepší net nebo nedokázali síť po administrační stránce ukočírovat.
Když musíš, tak musíš...
Uživatelský avatar
Monty
Předseda, site admin
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 16.06.2003 21:42:18
Bydliště: Kutná Hora

Nový příspěvekod ludvik » 13.02.2007 10:31:32

Asimilace: ono taky není žádná ""zadní část těla"" po někom něco přebírat. Každý to dělá jinak, jinou technologií. Takže se to stejně většinou rovná výměnu všeho hw. Není to taková sranda, jak se zdá.

Ještě se vrátím k "vícebránovému" řešení. Věřím tomu, že to ten tvůj vigor zvládne. Jenže každé rozhraní musí mít svoji IP, tj. musí rozdělovat buď každé spojení, nebo dle ip na vnitřní straně. Nikdy se to nemůže chovat jako jedna velká linka.
U nás nejsou veřejné adresy rozdávány jenom kvůli možnosti je bonznout policii. Ale také kvůli tomu, aby lidem internet chodil prostě líp. Jeden důvod jsou třeba spamy - kvůli jednomu zavirovanému se dostane IP adresa na blacklist a máš sakra velký problémy pak email vůbec provozovat.
Nehledě na to, že pokud se tě na tu adresu policie zeptá a ty nebudeš schopen říct, kdo to byl (pochybuju, že máš logovaný provoz cca 1/2 roku zpětně), tak ti nasadí oficiálně tajně něco do sítě a budou si to sledovat sami. A ještě budeš na černý listině ...

Mohl bys mi také přesněji objasnit, co se ti nezdá na našich stanovách? A jaká základní pravidla slušnosti nám chybí?
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Nový příspěvekod Monty » 13.02.2007 11:10:21

Dle zákona mohou nasadit jakékoli technické zařízení do tvé sítě.
Když musíš, tak musíš...
Uživatelský avatar
Monty
Předseda, site admin
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 16.06.2003 21:42:18
Bydliště: Kutná Hora

Diskuze...

Nový příspěvekod Charlie Santi » 13.02.2007 11:18:30

Nejobsažněji to tu asi sečetl a podtrhnul Ludvík a musím s ním jen souhlasit...Já jsem však například v našem případě narazil na několik momentů...Jak napsal Ludvík - uživatelé musí mít pocit (spíš si myslím,že než pocit, tak opravdový užitek), že nárůst sítě je k jejich prospěchu. V našem případě to znamená přijmout za své pravidla KHNETu a tady jsem narazil právě na několik věcí, které jsou nejen pro mě nepřijatelné. Pokud se je povede vyřešit, nic nebrání našemu spojení...Základní skupina, která síť budovala, to dělala nejen pro připojení k internetu, ale hlavně pro spojení mezi jejich PC. Páteřní spoje tedy slouží primárně ne k tomuto cíli, ale pro jiné aktivity, jako jsou různé "hračky" testování technologií, komunikace mezi rodinami a známými - ti ostatní se jen vezou a jde jim opravdu jen o ten internet. Jádro BaStaNETu však má problém s tím, že by si na své vybudované páteři nemohlo rozhodovat byť poměrnou částí o provozu na této páteři, která stála nemalé peníze a náš čas a v tom je ten hlavní problém- právě k tomuto účelu byla síť postavena..! Filozofie freenetu je přeci ve vybudování poslední míle a její zpřístupnění ostatním z principu, že pokud využíváme veřejné pásmo, "musíme" i veřejnosti jaksi "splatit" dluh za jeho zabrání...Jakékoliv sdružení je jen schizofrenním pokusem o ukočírování mnoha problémů a není veřejnou službou a nic nemůže garantovat...Tudíž si nemůže ani plnně vyhrazovat diktovat pravidla! Ano, je zde ekonomická část, ale pokud bude diktátem jen ekonomika, tak je to opravu v řiti - myslíte si, že nás záložní linky nestojí peníze?? a že je nevyužíváme??Ano je to dražší! Ale je to naše svobodná volba - jít na jistotu...Sdružení se může pouze pokusit o vyřešení problémů a snažit se moderovat provoz...Užitek z takovéto činnosti mohou mít všichni ALE! TEN, KDO SE VZDÁ SVÝCH PRÁV VE JMÉNU BEZPEČNOSTI, POHODLÍ A SVOBODY, TEN SI SVOBODU NEZASLOUŽÍ -a svobodnou komunikaci už vůbec ne..Po třech letech provozu si dovoluji tvrdit, že některé zde popisované problémy se dají řešit i JINAK a plné spokojenost všech. Tím chci říci, že centralizované řešení tak, jek je prezentováno, - ano jako ten radar - pokud použiji toto srovnání, má i nevýhody!! A právě na tyto nevýhody se snažím upozornit. Ne ve zlém úmyslu, nebo nějaké přiblblé kritiky někoho, kdo nic neudělal a jen kafrá, ale na základě zkušeností z provozu....
Charlie Santi
Prvok
 
Příspěvky: 11
Registrován: 13.02.2007 00:01:55

Problémy s internetem

Nový příspěvekod Charlie Santi » 13.02.2007 11:55:17

Jak zde na toto narazilo více diskutujících tak je v poslední době problémem internetu režie strachu ze strany státu, nadnárodních firem a policie....Většina lidí i skupin tomuto začala podléhat a začíná tancovat tak, jak oni chcou...Ano provoz čehokoliv je třeba vést v rozmezí zákona, ale podřizovat se výhrůžné politice těchto skupin mi nepřipadá zrovna šťastné...Neuznávám linii - co kdyby, oni můžou a pod...Pokud k něčemu nezákonnému dojde, memám problém spolupracovat na dohledání např. pedofila, ale rozhodně nebudu servilně připravovat půdu pro zásahy takovýchto pseudorgánů, které často reagují jen na podněty zájmových skupin...Takže, např. "stahovači" ...Každý provider v reklamě mele o hudbě, filmech, ohromných rychlostech a pod., skutečný provoz má s tímto málo společného - je to boj mezi zájmem poskytovatele vydělat co nejvíc - "uškrtit" linky a zájmem uživatelů - mít solidní datovou linku... Zatím každý poskytovatel a tím pádem i jeho odnože jako jsou různá "sdružení" dělají stejnou politiku a na tom se nic nezmění! Pokud zjistím, že mi na síti někdo dělá něco nelegálního - okamžitě ho odcvaknu!! Ale musí zde být presumce neviny a ne viny, jak se to všichni snaží prosazovat...Musí být prokázán úmysl!!! A to má dvě roviny - zátěž linky a porušení zákonů! To se často úmyslně motá dohromady s cílem zastrašit uživatele tak, aby vlastně jen platil a moc nekomunikoval po síti....V naší síti jsou připojeni dva policisté a nemám problém s nimi tyto věci rozebírat...
Charlie Santi
Prvok
 
Příspěvky: 11
Registrován: 13.02.2007 00:01:55

Nový příspěvekod ludvik » 13.02.2007 11:56:56

Trochu mi nesedí kombinace "jít na jistotu - víc bran" a absolutní svoboda připojených lidí. Moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda toho druhého ... Ty nediktuješ žádná pravidla, ale pokud je problém (s uživatelem), tak těm lidem voláš a uklidňuješ je ... u nás to řeší automaticky pravidla a také software (byť ne dokonale). Nějak v tom nevidím rozdíl.

Spolehlivost internetové linky (alespoň naší) je na takové úrovni, že opravdu není potřeba ji zálohovat. A částečná decentralizace hlavního serveru je v řešení.
Aby to bylo k něčemu, tak bys potřeboval ty svoje tři linky mít na třech různých místech sítě. Tj. tři vigory ... Sice jsi "decentralizoval" internet, ale také jsi závislý na jedné jediné krabičce, kde se sbíhají všechny tvoje páteře. Jestli jsem to tedy pochopil správně ...
Také ze zmínky o validChatu usuzuji, že máš celou síť v jedné IP podsíti. On totiž (alespoň tenkrát, co jsme ho také měli) fungoval na principu broadcastu. Tj. lidi na jiných IP podsítích se neviděli ... Ale proč na to narážím? Pokud máš jednu "velkou" IP síť, tak není problém (u uživatele) si vybrat některou internetovou gateway (prostě si nastaví jinou výchozí bránu). Ale pokud jich máš víc, tak už to problém je ... každý by si vlastně musel udělat svoji vpnku na vybranou gate a do ní směrovat výchozí bránu. Hádej jaké procento z naší tisícovky by to zvládlo?
Nemluvě o tom, že mít 70 počítačů v jedné broadcast doméně je docela zabijácké i pro metalické sítě. Natož bezdráty ...

Fakticky jsou u nás omezovány jenom wifi. Páteře vlastně nejsou - když odmyslím QOS (+FUP) na bráně.

Tu tvoji zaslouženou svobodu (aneb anarchii) bych chtěl vidět při větších počtech uživatelů. Do té stovky to ukočírovat (per huba) ještě jde, dál už musíš mít automatiku, daná pravidla. On je telecom má taky (teď nemyslím FUP) - jenže je moc nemusí řešit, protože jeho páteřní spoje jsou prakticky neomezené kapacitně. Tj. jeden problémový DSLkař je vůbec nepálí ... U nás jeden problémový wifkař zařízne 15 dalších na stejném APčku.
A řekni mi, které naše pravidlo ZAKAZUJE komunikaci členů? Některé způsoby jsou omezovány (já nemůžu za to, že červi využívají chyby v MS sdílení, nebo za to, že MS síť na mírně nespolehlivých linkách nefunguje), ale vlastně vždy existuje jiná možnost.
A jak chceš rozhodovat o provozu na páteři? Nechápu ... data jsou data, kam tečou, to ty spoje neřeší ...

Tím, že využívám "volné" pásmo nemusím "společnosti" rozhodně nic splácet. Rozvržení éteru je administrativní záležitost. Někdo o tom rozhodl.

Zrovna tvoji uživatelé by z našeho spojení užitek měli. Byli by připojení minimálně 16Mbitama (fullduplex) až na naší bránu. A jestli máš pochybnosti o spolehlivosti Alcomy ...

Pokud máš problém se stanovami (či jinými řády), tak řekni s jakým bodem a opravdu proč. A pokud je chceš změnit, můžeš. Způsob je tam napsaný taky ...
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Re: Problémy s internetem

Nový příspěvekod ludvik » 13.02.2007 12:04:42

Charlie Santi píše:Jak zde na toto narazilo více diskutujících tak je v poslední době problémem internetu režie strachu ze strany státu, nadnárodních firem a policie....Většina lidí i skupin tomuto začala podléhat a začíná tancovat tak, jak oni chcou...Ano provoz čehokoliv je třeba vést v rozmezí zákona, ale podřizovat se výhrůžné politice těchto skupin mi nepřipadá zrovna šťastné...Neuznávám linii - co kdyby, oni můžou a pod...Pokud k něčemu nezákonnému dojde, memám problém spolupracovat na dohledání např. pedofila, ale rozhodně nebudu servilně připravovat půdu pro zásahy takovýchto pseudorgánů, které často reagují jen na podněty zájmových skupin...Takže, např. "stahovači" ...Každý provider v reklamě mele o hudbě, filmech, ohromných rychlostech a pod., skutečný provoz má s tímto málo společného - je to boj mezi zájmem poskytovatele vydělat co nejvíc - "uškrtit" linky a zájmem uživatelů - mít solidní datovou linku... Zatím každý poskytovatel a tím pádem i jeho odnože jako jsou různá "sdružení" dělají stejnou politiku a na tom se nic nezmění! Pokud zjistím, že mi na síti někdo dělá něco nelegálního - okamžitě ho odcvaknu!! Ale musí zde být presumce neviny a ne viny, jak se to všichni snaží prosazovat...Musí být prokázán úmysl!!! A to má dvě roviny - zátěž linky a porušení zákonů! To se často úmyslně motá dohromady s cílem zastrašit uživatele tak, aby vlastně jen platil a moc nekomunikoval po síti....V naší síti jsou připojeni dva policisté a nemám problém s nimi tyto věci rozebírat...


Problém zákonů sem do diskuse netahej. To je prostě daná věc a nic s tím neuděláme. A mě by se taky nelíbilo, kdybych např. zainvestoval miliónem dolarů film, který se dřív než v kinech objeví na internetu. A já o ten milión přišel. O software ani nemluvě.
My se jim servilně nepodřizujeme, zajímalo by mě, kde jsi k tomuto názoru přišel ...
Presumpce neviny stále platí! Krom vyjímky sexualharašmentu :-)
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

hmm

Nový příspěvekod Charlie Santi » 13.02.2007 12:38:30

No s těmi zákony - já jsem s tím nezačal! :-) Jinak, Ludvík tady sice hezky rozebral některé věci...ale, 1) naše linka je také profi a čas od času tam nějaký výpadek je - minimální, ale je (třeba delší výpadek proudu na páteři, nebo problémy providera) a i jinde občas bude. 2) Stávající topologie sítě je jedna věc a vývoj druhá... 3) Centralizovaný je zatím jen přístup k internetu a brány jsou minimálně dvě. 4) Onen "chaos" je vlastně co? Omezení je dané kapacitou linek a zátěží AP, které bude stejně dřív nebo později regulované rádiově...Tady je spíše řeč o vývoji sítě a ne o tom co jsem psal výše - pokud si 10 uživatelů pořídí AP mají právo si ho klidně i zahltit a nějaký admin jim sice může přidělovat pravidla, ale pokud je někdo vůl, tak pravidla nepravidla volem zůstane a technika to nezmění - pokud od sítě odpadne a nebo bude vyhozen od ostatních - jen dobře! 3) Ano hlavní rozpor je v přístupu k uživatelům - buď je budu kárat a peskovat a udržovat-diktovat pravidla a nebo je nechám svobodnými "chaotickými" lidmi! A věřte nevěřte on tento (náš) model funguje! Ale vy pánové srovnáváte nesrovnatelné! Vy mluvíte o voze a já o koze! Ano vy jste z města a je vás hodně a převážně anonymních lidí (navzájem). Zde to je jiné a jde o skutečnou "vidláckou" síť, ve které se drtivá většina opravdu zná - tak jak vy vzpomínáte, že to bylo na začátku...Tudíž vy se pohybujete v jiném prostředí než my co se týká vztahů a vazeb a to je ten podstatný rozdíl mezi námi!!! Vyjmenovávat tu technická řešení je sice hezké, ale kde je to lidské?? To je totiž různé dle podmínek - na jižní moravě jsou vsi, kde se nezamyká a nikdy tam snad nebyl policajt - ve městě by toto byla sebevražda! A o tom to je o komunita. Vy již nejste komunita - ale velká organizovaná skupina, kde již není toto možné! A to je ten hlavní rozdíl!!
Charlie Santi
Prvok
 
Příspěvky: 11
Registrován: 13.02.2007 00:01:55

Nový příspěvekod ludvik » 13.02.2007 13:27:19

Když víš, že srovnáváme nesrovnatelné, tak proč to srovnáváme? Buď se sloučíme a menší převezme pravidla většího, nebo se nesloučíme, menší vyroste a přijme svoje pravidla. Které budou velice podobné těm toho momentálně většího ...

Ber to jinak: tvoje síť na tom bezpodmínečně vydělá. Buď se dohodneme na nějakém kompromisu (což si nemyslím, že se povede tu na fóru) který je ale poměrně jasně daný našimi řády, nebo ne. V tom případě to nás jako KHnet nepálí a je nám to fuk.

Pokud chceš kompromis, nabízím ti toto: propojení jenom sítí, bez závazků. Prostě jedním (dvěma) spoji v 5GHz (každá strana zainvestuje půlku). Internet si řeš sám ...
P.S.: nabízím ti to já, za svoji osobu, bez předchozí konzultace s radou.


Stejně furt nechápu, proč tě pálí pár výpadků internetu ročně. Výpadků vnitřní sítě (nebo jiných problémů) musíš mít řádově víc (zvlášť pokud si každý tvůj bod řídí "chaoticky" lidi sami). A pokud nemáš, tak je to dané tím, že moc kusů techniky ještě nemáš. A nebo máš mizerného ISP ...


Pokud nechám lidi svobodnými v tvém pojetí, tak zůstane na každém AP jeden uživatel - ten svobodnější, který vyštípe ty ostatní (nepustí je k lizu). Toť můj názor, který prostě nezměníš.

Tímto svoje příspěvky končím. Mějte se tu hezky.
Když už musíš, tak jsi v .... nuclear.khnet.info
Uživatelský avatar
ludvik
Site Admin
 
Příspěvky: 1976
Registrován: 18.06.2003 08:40:10

Nový příspěvekod Kocour » 13.02.2007 14:07:02

Teda, asi jsem blbej, ale až na konci vaší diskuze jsem pochopil o co tu vlastně jde. Charlie chce prostě zaručit větší svobodu (ale proč to nenapsal rovnou na začátku), což dle mého laického názoru v síti takovýchto rozměrů dost dobře nejde. Nebo spíš vůbec nejde. Pak by se myšlenka svobodné sítě změnila spíš na zákon džungle. Přežití silnějšího. Vykouřit někoho z ap na wifi není takovej problém. Stačí stahovat jak de.... Ale v jednom má Charlie pravdu. KHnet už vlastně není komunita. Ne kvůli anonymitě, i v komunitě se nemusí všichni znát, ale spíš právě kvůli nezájmu. V komunitě by měla většina (ne-li všichni) sdílet společnou myšlenku, společný cíl. Což zde už neplatí, ale to je jistá daň za rozvoj. Při překročení nějaké hranice se z komunity stala konzumní společnost. V tom bych neviděl takový problém. Problém je v pohodlnosti uživatelů, kteří nechtějí uznat stanovy (a nejspíš je ani nečetli) a vůbec připustit to, že je dost podstatný rozdíl mezi sdružením a firmou.
Ale zpět k původní myšlence svobody. Pokud by měla v síti vládnout svoboda dle Charlieho, obávám se že to už také nebude svoboda, neboť si pár zdatnějších jedinců udělá na AP co chce. A ani nemusí být zdatnější. Někdy stačí být jen blíž, nebo prostě jen nebrat ohledy. A pokud jeden jedinec dokonale zahltí ap a znemožní tak ostatním připojení, tak nevím jestli je to ještě svoboda. Taková svoboda se spíš podobá anarchii a anarchie jako taková nesnese myšlenku komunity protože komunita má jistý řád a společné cíle a zájmy. Takže je to vlastně bordel. Pravidla prostě musí být. Stejně jako musí být zákony. V malých skupinách se určují pravidla na základě ústní dohody, etiky. Ve větších společenstvech to už není možné a musí být pravidla pevně dána.
Ještě jeden dotaz na Charlieho. Mám pocit, že jsi někde napsal, že pokud některý uživatel poruší zákon, tak ho jednoduše odstřihneš. To je svoboda? Každý uživatel vystupuje sám za sebe stejně jako každý občan. A v případě porušení zákona nese zodpovědnost sám za sebe.

Ale neberte mě vážně. Jsem jenom obyčejnej dělník co tomu vůbec nerozumí.
Nic není tak malé, aby vám to nemohlo přerůst přes hlavu.
Uživatelský avatar
Kocour
nadposkok
 
Příspěvky: 254
Registrován: 22.04.2006 12:34:17

poděkování

Nový příspěvekod Charlie Santi » 13.02.2007 14:19:02

Děkuji všem za komentáře. To co jsem zde napsal a to že je vedena tato diskuze poslouží hlavně těm členům BaStaNETu, kteří nemají jasno v některých otázkách a já se snažil některé vyřknout. Ujali jste se toho skvěle a já doufám, že toto pomůže společné věci...To co jsem psal výše není výhradně mým názorem na věc, ale souhrnem dotazů a připomínek některých našich členů.....Doporučím všem, aby se sem mrkli a nejen sem, ale i na ostatní témata ve fórech...Rád se s vámi setkám a myslím, že nic nebrání tomu, abycom nalezli řešení, které vyhoví opravdu všem :P
Charlie Santi
Prvok
 
Příspěvky: 11
Registrován: 13.02.2007 00:01:55

PředchozíDalší

Zpět na Chtěl(a) bych se připojit

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron